ביטן, קושניר, גנץ ונתניהו
צילומים: פלאש 90

גורמים בכחול לבן: משכנעים ח"כים בליכוד לחבור לממשלה בראשות גנץ

גדעון סער הגיב לדיווחים לפיהם יפעל לפיצול הליכוד כדי לחבור לממשלה עם כחול לבן: "שוב עלילות קונספירציה מופרכות והזויות עלי מופצות מבלפור" • ח"כ ביטן: תרחיש דמיוני
זאב קם ומיכאל שמש
17 בנובמבר 2019
08:33

גורמים בכחול לבן טוענים הבוקר (ראשון) שהם מנהלים שיחות, ברמה כזו או אחרת, עם קבוצה של חמישה עד שבעה חברי כנסת מהליכוד במטרה לשכנעם לחבור לממשלה בראשות בני גנץ, ובמטרה למנוע בחירות בלי להיעזר בקולות חברי הכנסת הערבים. במסגרת ניסיונות השכנוע, מוסבר לאותם חברי הליכוד כי מדובר בשלב מקדים להצטרפות הליכוד כולו לממשלת אחדות בהמשך.

במקביל, וכמהלך משלים, הגיש חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו הצעת חוק שמבקשת לאפשר לקבוצה שגודלה פחות משליש סיעה להתפצל מהסיעה שלה. כיום קובע החוק שרק שליש מהסיעה יכול להתפצל כדין - במקרה של הליכוד, 11 חברי כנסת מהווים שליש. פורר מתכוון כבר ביום שלישי הקרוב לבקש פטור מחובת הנחה עבור הצעת החוק, ולנסות לקדמה בהליך מהיר לאור לוחות הזמנים.

מערכת הבחירות כבר החלה - המועד טרם הוכרז | פרשנות

חבר הכנסת גדעון סער מהליכוד הגיב לדיווחים לפיהם יפעל לפיצול המפלגה כדי לחבור לממשלה עם כחול לבן. "שוב עלילות קונספירציה מופרכות והזויות עלי מופצות מבלפור. קשה להבין איך זה מסייע לליכוד או למדינת ישראל", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

בתוך הליכוד מעריכים שאין סיכוי לפצל את הליכוד, גם אם יעבור החוק שמאפשר פיצול בפחות משליש סיעה. כמו כן, אם יעבור החוק, נתניהו עצמו יוכל להשתמש בו כדי לפצל את כחול לבן באותה מידה ובאותו אופן.

חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד אמר בריאיון לכאן רשת ב כי מדובר בתרחיש דמיוני. הוא הכחיש את הפרסומים שלפיהם אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחת הוועידה בשבת עם חברי הכנסת ממפלגתו כי יש 'להבעיר את המדינה' והוסיף שנתניהו לא נתקף היסטריה. לדבריו, נתניהו אמר בשיחה "נעשה צעדים". ח"כ ביטן הוסיף כי אם תוקם ממשלת מיעוט בראשות כחול לבן, היא תחזיק מעמד חודשיים או שלושה בלבד - ואז יוכרזו בחירות. הוא טען כי בשביל לכונן ממשלה יציבה, יש להעמיד בראשה את נתניהו - ברוטציה.

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ דוד ביטן

חבר הכנסת אלכס קושניר מישראל ביתנו אמר כי הפאניקה אצל "יושב ראש הבלוק החרדי-משיחי חוצה את כל הגבולות. בריאיון לכאן רשת ב הוא לגלג על חילול השבת בשיחת הוועידה שקיים אתמול נתניהו עם חברי מפלגתו: "זה שהשמש זרחה היום זה מוזר - כי אתמול יו"ר הבלוק החרדי-משיחי חילל את השבת בפרהסיה". לדברי קושניר, נתניהו עסק עד עתה ב"ספינים מכל מיני סוגים" ואפשר להקים ממשלת אחדות בתוך כמה שעות. "היחיד שמציע מתווה הוגן הוא ליברמן, שאומר לנתניהו 'בוא, תיפרד מהבלוק, הרי גם ככה אתה מחלל שבת'", אמר. "כדי שהממשלה תקום צריך שנתניהו ייפרד מהבלוק ושגנץ יסכים למתווה הנשיא. אין באמת פערים בין כחול לבן לליכוד, הכל גחמות אישית שלהם".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ אלכס קושניר

בינתיים, בניסיון להציג כמה שיותר חברי כנסת מבלוק הימין במה שמכונה "כינוס חירום" הערב בגני התערוכה, נתניהו משוחח באופן אישי עם חברי כנסת בבלוק ומשכנע אותם להגיע לאירוע.