הפגנה באיראן
צילום: אי-פי

חמינאי על מחאת הדלק באיראן: אויבים מבחוץ מנסים לחבל בנו

המנהיג העליון של איראן אישר כי ישנם הרוגים בהפגנות במדינה, אך לא ציין את מניינם. 40 מפגינים נעצרו עד עתה ואתמול דווח על הרוג אחד. ישנם דיווחים על שיבושים ברשת האינטרנט
מתי ברנהרט ובן יניב
17 בנובמבר 2019
11:49

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי הביע הבוקר (ראשון) תמיכה בהעלאה החדה במחירי הדלק, שהובילה למחאות במדינה. הוא אישר בציוץ בטוויטר כי ישנם הרוגים במהומות אולם לא ידוע מה מספרם, מלבד אדם אחד שפורסם כי נהרג בסוף השבוע. חמינאי כינה את המפגינים שפגעו ברכוש ציבורי "מתפרעים", והאשים גורמים אנטי-מהפכניים ואויבים מבחוץ בניסיון "לחבל" בתפקודה של הרפובליקה האסלאמית.

אתמול נהרג אדם בהפגנה בעיר סירג'אן, כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית איסנא, ו-40 בני אדם נעצרו. כמו כן, דווח אתמול שהקישוריות לאינטרנט באיראן עמדה על 7% מהמצב בשגרה. זאת לאחר שעות של דיווחים ממשתמשים במדינה על ניתוקים תכופים באינטרנט.

כמו כן, אתמול טענה הטלוויזיה הממלכתית באיראן שכמה גורמים ניצלו את ההפגנות כדי לגרום נזק לרכוש ציבורי והאשימה את התקשורת הזרה בהעצמת האירועים. שר הפנים של איראן, עבדולריזה רחמני פאזלי, הזהיר שכוחות הביטחון יפעלו להשבת הסדר הציבורי אם ימשיכו האזרחים בהפגנות המחאה על העלאת מחירי הדלק ויגרמו נזק לרכוש ציבורי.

המחאה החלה ביום שישי האחרון בעקבות עלייה של 50% במחירי הדלק. ברשתות החברתיות דווח שאלפי מפגינים יצאו לרחובות הערים שיראז ומשהד. המפגינים עצרו את מכוניותיהם באמצע כבישים מהירים וחסמו את החסמו הדרכים בערים הגדולות. כמו כן דווח על תקיפת רכוש ציבורי בכמה ערים. בניסיון לשכך את הזעם הצפוי, נמסר כי ההכנסות מהתייקרות הדלק ינוצלו לסבסד מוצרי מזון למשפחות נזקקות.