ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון
צילום: אי-פי

ג'ונסון: הוכפל התקציב לאבטחת בתי הכנסת בבריטניה

באיגרת ששיגר ליו"ר הסוכנות היהודית, הבטיח ראש ממשלת בריטניה "לעשות יותר כדי להגן על ידידינו ושכנינו היהודים"
אוריה אלקיים
17 בנובמבר 2019
11:48

"הממשלה הבריטית הכפילה לאחרונה את ההוצאה על ביטחון בתי תפילה", הצהיר ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון באיגרת ששיגר ליו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג. במכתב שפורסם היום (ראשון) כתב ג'ונסון כי הוא מביע את תמיכתו בכל הקהילות היהודיות בבריטניה וברחבי העולם והוסיף כי "יש לעשות יותר כדי לעצור את התגברות תופעת האנטישמיות בבריטניה ומחוצה לה ולהגן טוב יותר על ידידינו ושכנינו היהודים".

ראש הממשלה הבריטי כתב את הדברים בתגובה לאיגרת דחופה ששלח הרצוג לכ-30 ממנהיגי מדינות אירופה לאחר ניסיון הטבח במתפללים יהודיים בבית הכנסת בעיר האלה בגרמניה ביום כיפור האחרון. במכתביו למנהיגים דרש הרצוג להגביר את האבטחה סביב המוסדות היהודיים במדינתם ולפעול ביד קשה כנגד כל גילויי האנטישמיות.

ג'ונסון השיב כי ממשלתו "הכפילה לאחרונה את ההוצאה על ביטחון בתי תפילה ל-1.6 מיליון פאונד, והיא ממשיכה להשקיע ביוזמות שיעודדו הבנה וסובלנות דרך חינוך ומעורבות קהילתית". הוא אף הזכיר את תפקידו של היועץ העצמאי לענייני אנטישמיות בווידוא שהמאמצים למיגור האנטישמיות נושאים פרי. "שמירה על ביטחונה של הקהילה היהודית עומדת בראש סדר העדיפויות של ממשלת בריטניה", כתב.

ג'ונסון חתם את האיגרת בהיענות להצעת הרצוג לשיתוף פעולה בין הסוכנות היהודית לבין ממשלת בריטניה במאבק בתופעה. יו"ר הסוכנות היהודית קרא בתגובה למנהיגים בכל העולם ללכת בדרכו של ג'ונסון, "במיוחד לאור הדאגה העמוקה מתופעות האנטישמיות הגוברת בשנים האחרונות". עוד אמר הרצוג כי בשבוע שעבר שמע אמירות דומות ממזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, ומשר החוץ הגרמני, הייקו מאאס.