פרופ' אחמד עיד
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מדליק המשואה הערבי על נאום רה"מ: "מתוסכל מהפוליטיקאים בארץ"

פרופ' אחמד עיד, משתיל הכבד הראשון בארץ שהדליק משואה לפני שנתיים לכאן רשת ב: "רב האזרחים הערבים במדינה רוצים להשתלב ולהרגיש שהם תורמים למדינה. הם לא רוצים להרגיש גייס חמישי. האזרח הפשוט יודע שהערבים הם תושבים נאמנים למדינה"
סדר יום
18 בנובמבר 2019
12:18

"אני מתוסכל מאיך שהפוליטיקאים הישראלים ולא רק ראש הממשלה מתבטאים בהקשר לאוכלוסיה הערבית בארץ", כך אומר היום (שני) פרופסור אחמד עיד, מי שהדליק משואה ביום העצמאות לפני שנתיים, בעקבות נאום נתניהו אמש. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, אמר פרופסור עיד כי היום רב האזרחים הערבים רוצים להשתלב ולחוש חלק מהמדינה ולהרגיש שהם תורמים לה.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

"ניסיון החיים שלי הביא אותי להאמין בשילוב האוכלוסיה הערבית", אומר עיד. "הדיסוננס שמנסים ליצור בין האוכלוסיה הערבית לבין היהודים לא תופס. אנשים מבינים שזה לא נכון. האוכלוסיה הערבית בכל מקום. השילוב כבר קיים, אז מה מנסים הפוליטיקאים ליצור? לומר שהערבים טובים לעבודות כאלה אבל להיות בממשלה הם לא טובים?".

פרופסור עיד ציין כי "האזרחים הערבים לא רוצים להרגיש גייס חמישי כמו שליברמן ונתניהו אומרים וגם מפלגות אחרות שמנסות לבדל בכוח את האוכלוסיה הערבית מכלל האוכלוסיה במדינה". אבל הוא מותח ביקורת גם על חברי כחול לבן: "גם ההתנהלות של גנץ לא כשרה. הוא והרמט"כלים סביבו לא חותרים למגע בצורה אמיתית עם הרשימה המשותפת. זו הרשימה השלישית בגודלה במדינה. הם נבחרו בבחירות דמוקרטיות. אני לא מעריץ אותם אבל הם נבחרו. גנץ מראה היסוס כי הוא לא מאמין בזה".

לדבריו יש הרבה ביקורת על הרשימה המשותפת ומנסים ליצור מצב בתקשורת שהם כל הזמן מתעסקים בסוגיה הפלסטינית. "הבעיה הזו חשובה לערביי ישראל אבל היא לא בראש מעייניהם. אנחנו קשורים רגשית בבעיה הזו אבל זה לא אומר שאנחנו לא צריכים להיות קשורים במדינה".

הוא הוסיף כי אנו בתקופה פוליטית מעצבנת, כלשונו. "כולם לחוצים מכל מיני סיבות אז אנשים רוצים להרוויח עוד תמיכות פה ושם. אני יכול להבין את זה, אבל האזרח הפשוט יודע שהערבים הם תושבים נאמנים למדינה ועובדים במדינה ומה שנאמר עליהם הוא לא נכון".

"כשהדלקתי משואה", מספר פרופסור עיד, "התנגדתי לביקורת נגדי והיה חשוב לי לומר שבתור אזרח ערבי ישראלי הגעתי למה שהגעתי גם בזכות המדינה ולא רק בזכותי ואם המדינה פונה אלי ורוצה לכבד אותי בהדלקת משואה אז אני אסיר תודה לה ומוכן".