לוחמים בג'יהאד האסלאמי

בכיר בג'יהאד האסלאמי: התגובה לחיסול הייתה נקודתית - וזה הספיק

מוחמד אל-הינדי אמר על סבב הלחימה אחרון בדרום כי "זה לא היה נבון שהזרוע הצבאית של חמאס תשתתף, כדי שזה לא יתפתח למלחמה ארוכה וכוללת"
אלון אמיצי
18 בנובמבר 2019
23:21

בכיר בארגון הג'יהאד האסלאמי, מוחמד אל-הינדי, התייחס הערב (שני) לסבב הלחימה בדרום בשבוע שעבר, שהחל בעקבות חיסולו בהאא אבו אל-עטאא, ורמז לכך שבעזה מסתפקים בשלב זה בתגובה לחיסול. בריאיון לערוץ של חמאס ששודר מאיסטנבול אמר אל-הינדי כי התגובה של הג'יהאד האסלאמי הייתה תגובה נקודתית: "זאת הייתה תגובה של פלוגות ירושלים (הזרוע הצבאית של הארגון), וזה הספיק למשימה".

הבכיר בארגון התייחס גם לאי ההתערבות של חמאס בסבב הלחימה ואמר כי "זה לא היה נבון שהזרוע הצבאית של חמאס תשתתף, כדי שזה לא יתפתח למלחמה ארוכה וכוללת. אני חושב שבמערכה כזאת לא צריך תגובה מכולם. זאת פעולה מוגבלת". אל-הינדי הוסיף כי בכירים מטעם חמאס והג'יהאד האיסלאמי צפויים להיפגש בקרוב.

מאוחר יותר שוחח שר החוץ של איראן מוחמד זריף בטלפון עם מנהיג חמאס איסמעיל הניה ובירך אותו על מה שהגדיר "הניצחון" בעימות האחרון בין הג'יהאד האסלאמי לבין ישראל. השר האיראני הדגיש כי ארצו ניצבת "לצד העם הפלסטיני וכוחות ההתנגדות".

ביום שישי האחרון אמר חבר הנהגת הג'יהאד האסלאמי יוסף אל-חאסינה כי ניהול סבב הלחימה על ידי הזרוע הצבאית של הארגון מנע מהעם בעזה מלחמה, שראש הממשלה בנימין נתניהו חתר אליה. עוד אמר אל-חאסינה כי נדרשה חוכמה מהנהגת הג'יהאד האסלאמי כדי לקבל את הפסקת האש, כצורך ממשי שעולה בקנה אחד עם הצרכים של העם הפלסטיני.

סבב הלחימה החל ביום שלישי האחרון לפנות בוקר בחיסולו אבו אל-עטא. במהלך הסבב נורו אל עבר ישראל לפחות 450 רקטות. אזעקות נשמעו גם באזור גוש דן והשפלה. מצה"ל נמסר כי לפחות 25 מההרוגים בתקיפות ברצועת עזה היו מחבלים של הג'יהאד האסלאמי. במקביל נחקרות נסיבות מותם של שמונת בני משפחה בדיר אל בלח ברצועת עזה, כשבצה"ל טוענים כי מתחקיר ראשוני עולה שהפללת המטרה והתקיפה נעשו בהתאם להוראות.

ביום חמישי האחרון, אחרי עוד כמה סבבי ירי לעבר ישראל ותקיפות של צה"ל ברצועה, נכנסה לתוקפה הפסקת האש. על אף הפסקת האש, הירי מעזה לעבר ישראל המשיך, כולל ירי על באר שבע בין שישי לשבת - מה שהוביל לתקיפות נוספות של צה"ל בעזה.