"אנחנו צריכים להיות מוטרדים". גלנט
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

גלנט: השלב הבא של האיראנים יהיה ניסיון להביא לקריסת ירדן

חבר הקבינט הזהיר בכנס באילת כי מלבד סוכניה של טהראן בעזה, סוריה ולבנון, דרך הפעולה האיראנית מכוונת להשתלטות גם על הממלכה הגובלת עם ישראל לאורך 400 ק"מ
כרמלה מנשה
19 בנובמבר 2019
03:27

השר יואב גלנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, הזהיר אמש (שני) בכנס סוכני ביטוח באילת כי איראן נמצאת מרחק קצר מיכולת גרעינית וכי "אנחנו צריכים להיות מוטרדים". עוד הוא אמר כי הוא מעריך ש"השלב הבא בדרך הפעולה האיראנית יהיה נסיון להקריס את ירדן, מדינה מלוכנית שולטים בה צאצאי חוסייני בן עלי שנחשבים בעיניהם נטע זר, ויש לה גבול של 400 קילומטרים עם ישראל".

"איראן מחוללת סופה שיעית"

לדברי השר, "אנחנו צריכים להיות מוטרדים ראשית מפני ההשתלטות של איראן המייצרת מצב א-סימטרי מסוכן. העורף הישראלי מאויים על ידי איראן וסוכניה מלבנון, עזה וסוריה, כשהעורף האיראני נמצא מרחק 1,500 קילומטרים מישראל. המרחקים מייצרים בעיות לא פשוטות. היא מחוללת סופה שיעית ואנחנו צופים בה צעד-אחר-צעד. מדובר בסוכן שאוחז בגרונה של לבנון ומחזיק בה כבת ערובה לצרכים איראניים".

באשר למצב הקיים סיפר גלנט כי "כמזכיר צבאי של אריאל שרון, הסברנו שבלבנון יש 20 אלף טילים - היום אנחנו עם 120 אלף טילים שמכוונים לישראל". הוא הוסיף כי "בעיראק יש משטר שהוא והשלוחות מסונפים להשפעה איראנית, ולמעשה ההשתלטות מכוונת למדינות המרכזיות במזרח התיכון, ביסוס מליציות שיעיות תומכות ובהמשך - צבא שנשען על בסיסי מודיעין אוויר ויצירת ציר שמוביל מטהראן ועוטף את ישראל וירדן. מבלי לקבל מודיעין כלשהו, אני מעריך שהשלב הבא בדרך הפעולה האיראנית יהיה נסיון להקריס את ירדן".

למרות התקיפות: הבסיס האיראני בגבול סוריה-עיראק בשלבי בנייה מתקדמים

מוקדם יותר נחשפו תמונות לוויין המעידות כי איראן ממשיכה בבניית הבסיס הצבאי "אימאם עלי" בגבול סוריה-עיראק ומעבר הגבול האיראני באלבוכמאל שבעיראק. בצילומים של חברת "אימג'סאט אינטרנשיונל" (ISI), ניתן לראות כי שלבי הבנייה מתקדמים לקראת הפיכתו למבצעי של הבסיס, בו בוצעו בספטמבר שתי תקיפות שמיוחסות לישראל.


אחד המבנים המרכזיים שנבנו בבסיס "אימאם עלי" שבאזור אלבוכמאל בגבול סוריה-עיראק, 17.11.19. צילום: (ImageSat International (ISI

לפני כשבוע וחצי הודיעה טהראן על העלת רמת העשרת האורניום שברשותה ל-5%. זאת בעוד הסכם הגרעין האיראני מול המעצמות מגביל אותה להעשרת האורניום ברמה של עד 3.67%.