יאיר נתניהו וניר חפץ
צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

תמלילי חפץ: "בלי יאיר נתניהו אין תיק 4000 - הוא מגה קוקו"

לאחר שחפץ הפך לעד מדינה בתיק הוא טען כי הלחץ על אתר וואלה נבע בראש ובראשונה מבנו של ראש הממשלה: "הבן הטריף את הוריו"
תמר אלמוג
19 בנובמבר 2019
20:32

"לא הייתה פרשת 4000 בלי יאיר נתניהו - הוא מגה קוקו": בימים הקרובים אמור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להכריע בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו. הערב (שלישי) נחשפו בחדשות הערב בכאן 11 תמלילי חקירה של עד המדינה בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק), ניר חפץ, בהם הוא אומר מיד לאחר החתימה על ההסדר כי הלחץ על אתר וואלה נבע בראש ובראשונה מבנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו. 

ב-2018 הפך חפץ ממקורב למשפחת נתניהו ודוברם לעד מדינה. אז סיפר לחוקרים על לחץ הנוגע לפרסום ידיעות באתר ומקורו בדרי הבית בבלפור. בחקירה אמר חפץ כי נתניהו הבן הטריף את הוריו ובלעדיו תיק 4000 לא היה קיים.

לא הייתה פרשת 4000 בלי יאיר, הוא נכנס לאטרף על וואלה והטריף את ההורים שלו

"שמע לי, שמע לי. ב-18 במרץ 2015 (יום אחרי הבחירות) אני וביבי we couldn't care less מה יהיה כתוב בוואלה... אנחנו היינו נזכרים בהם, ארבעה חודשים לפני הבחירות הבאות, שיכתבו מה שהם רוצים. לא הייתה פרשת 4000 בלי יאיר, זה מה שאני מסביר לך, אבל הוא נכנס לאטרף על וואלה והטריף את ההורים שלו ואת כל המערכת על כל שטות שפורסמה", כך אומר חפץ לחוקר.

בשלבים אחרים של העדות, השתמש חפץ במילים עדינות פחות: "מיד אחרי הבחירות (2015) יאיר ניהל מלחמת חורמה כדי לשכנע את הוריו וגם להוכיח לכל היועצים שאתר וואלה הוא אתר שמאלני עוין, יותר גרוע מווינט... אתר חיזבאללה... ורק בגלל שאול ואיריס (אלוביץ')... הם מפרסמים ידיעות טובות על שרה...

"הוא (יאיר) פשוט טמטם את הראש של שרה, בראש ובראשונה כי הם שוהים כל היום ביחד בבלפור, אבל גם לאבא שלו, וזה היה כמו שטיפת מוח, המשפטים האלה (נגד אתר וואלה), ביבי ושרה שמעו אותם מפי יאיר, אלפי פעמים, לא מאות, אלפי פעמים".

החוקרים מקשים על חפץ אחרי שהוא מעיד שבאתרים אחרים יאיר לא יזם התערבות

חוקר: "למה אתה טוען שהאתר הזה היה כל כך חשוב ליאיר? למה התעסק איתו?"

חפץ: "תשמע, אתה רוצה לשמוע מה אמרתי לאשתי בעניין הזה? שהוא מגה קוקו, אני יודע מה... אני יכול לדעת מה הולך לו בראש לזה? למה הוא עושה את זה? הרי זה לא הגיוני". יאיר נתניהו , כמו גם אמו, נחקרו בתיק 4000, והתיק נגדם נסגר.

שלשום פורסם לראשונה בחדשות הערב כי בימים האחרונים נעשו בדיקות נוספות בתיק 4000 - שבו נחשד ראש הממשלה נתניהו בשוחד. בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, נבחנו שוב הפרסומים שהיו בעבר באתר וואלה, וכן ההתכתבויות בין מקורבי משפחתו של נתניהו לבין הבעלים והמנכ"ל של האתר.

הדברים נבדקו בעבר, והוזכרו בכתב החשדות, אך סנגוריו של ראש הממשלה טענו בשימוע כי אין קשר ודאי בין הפרסומים באתר לבין ההתכתבויות. לכן הנושא נבחן שוב בבדיקה מעמיקה על ידי החוקרים. מדובר בפעולה לא שגרתית בשלב כזה, אשר גם מסמנת כנראה את ההכרעה הקרובה של מנדלבליט בתיקים.

בתחילת החודש התעוררה סערה לאחר שעלו טענות בנוגע לאופן גביית העדות מחפץ. אחרי ששר המשפטים אמיר אוחנה חשף לפני כשבועיים, בניגוד לצו איסור הפרסום בנושא, את פעולות החקירה, סנגורו של עד המדינה הבהיר כי אין קשר בין הפעולה שבוצעה לבין החלטתו לבין תוכן עדותו, והוסיף כי חפץ אינו מתחרט על חתימת ההסכם ואינו חוזר בו מדבר שאמר בעדותו.