הפגנת MeToo
צילום: אי-פי

מאז תחילת ה-MeToo: עלייה בתלונות על פגיעה מינית

מנתונים שמפרסם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית עולה שחל גידול של 12% בשיעור התלונות על אונס. בסך הכל הוגשו כ-6,200 תלונות על תקיפה מינית. גם בצה"ל נרשמה עליה במספר התלונות
ורד פלמן
20 בנובמבר 2019
05:05

מאז תחילת קמפיין MeToo ב-2018 חל גידול של 12% בשיעור התלונות על אונס ועלייה במספר הפניות למרכזי הסיוע. כך עולה מנתונים שמפרסם הבוקר (רביעי) איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית לרגל יום המאבק באלימות  כלפי נשים. לפי הנתונים, חלה עלייה של 3% במספר התלונות על עבירות מין והטרדות מיניות ובסך הכל הוגשו כ-6,200 תלונות. כמו כן, בתוך ארבע שנים הוכפל מספר הפניות בגין הפצת תמונות בעלות תוכן מיני.

60% מהמתלוננות שהתקבלו על מעשי אונס קבוצתי היו נערות בנות 18-12, כך עולה מהנתונים. ב-30% מהמקרים הפוגע היה קטין. 16% מהפגיעות המיניות בנוער התרחשו במוסדות חינוך. כמו כן, בפרקליטות חלה עלייה של 24% בהגשת כתבי אישום בגין הטרדות מיניות. כך גם בבתי הדין לעבודה שם נרשמו 44% יותר תביעות בגין הטרדות מיניות בעבודה.

אפקט MeToo הורגש מאוד בקרב חיילות וחיילים. בצה"ל חלה עלייה של 12% בשיעור הפניות ליועצת לענייני נשים, אך בפחות מ-10% מהפניות נפתחה חקירת מצ"ח. עם זאת, לא הוגש כתב אישום אחד נגד קצין בדרגת סגן אלוף ומעלה. מנגד ירידה בשיעור התלונות נגד שוטרים וכך גם בשיעור כתבי האישום.