מהומות בגבול עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

פעם שנייה ברצף: בוטלו המהומות בגבול רצועת עזה

הביטול בא בעקבות מידע ש"ישראל תפר את תנאי הפסקת האש של הסבב האחרון" ותירה לעבר מתפרעים בגבול. דווח גם כי בוועד המארגן של המהומות מתקיים דיון אם לצמצם את ההפגנות ולקיים אותן אחת לחודש או לפי הנסיבות
משה ברקוביץ'
22 בנובמבר 2019
06:59

העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח הבוקר (שישי) כי המהומות בגבול רצועת עזה בוטלו בפעם השנייה השבוע. הביטול בא בעקבות מידע ש"ישראל תפר את תנאי הפסקת האש של הסבב האחרון" ותירה לעבר מתפרעים בגבול, מה שידחוף את ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי להגיב ויוביל לעימות חדש.

כמו כן, הוחלט שלא לקיים את ההפגנות כדי לתת זמן לפתרון המחלוקות בין חמאס לג'יהאד האסלאמי. דווח גם כי בוועד המארגן של המהומות מתקיים דיון אם לצמצם את ההפגנות ולקיים אותן אחת לחודש או לפי הנסיבות, במקום לקיימן כל יום שישי כפי שקורה כעת.

ביום ראשון הגישה פרקליטות מחוז דרום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתבי אישום נגד שני צעירים מרצועת עזה בגין ביצוע עבירות טרור. מוחמד הסי, בן 21, פעיל חמאס ובהמשך בג'יהאד האסלאמי, וויסאם דבארי, בן 20, נאשמים בין היתר בהסתננות לשטח ישראל, ידויי אבנים על חיילי צה"ל וזריקת נפצים.

על פי כתבי האישום, השניים השתתפו בהתפרעויות בגבול ישראל-עזה. כחלק מפעילותם, הבעירו הנאשמים צמיגים, זרקו נפצים ויידו אבנים לעבר חיילי צה"ל. בנוסף, דבארי הפריח עפיפוני תבערה במטרה לגרום נזק לישובים הישראליים. כמו כן, הוא צילם כוחות ישראליים והעביר את התמונות לוועדות ארגוני הטרור ברצועת עזה.

לפני כחודש חצו הנאשמים את גדר הגבול ונעצרו על ידי חיילים. כתב האישום מייחס לנאשם מוחמד הסי ארבעה אישומים בגין ביצוע עבירות של חברות בארגון טרור, פעולה בנשק למטרות טרור, חבלה בכוונה מחמירה, התפרעות המהווה מעשה טרור והסתננות מזוינת. הנאשם ויסאם דבארי מואשם בביצוע עבירות של התפרעות המהווה מעשה טרור, פעולה בנשק, מסירת ידיעה לאויב והסתננות מזוינת.

כבר יותר משנה מתנהלות הפרות סדר אלימות בגדר הגבול ישראל-עזה. אלפי עזתים מגיעים לגבול ומיידים מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים לעבר חיילי צה"ל.