חגיגות בסעודיה
צילום: אי-פי

מתירים את החבל: תרבות הפנאי בסעודיה פורחת

מהופעות בינלאומיות ועד היאבקות נשים - חיי הפנאי והתרבות בממלכה תופסים מקום משמעותי יותר בחיי החברה, כחלק מהחזון הגדול של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן
רועי קייס
22 בנובמבר 2019
09:43

חיי הפנאי והתרבות בסעודיה הולכים ותופסים מקום משמעותי יותר בחיי החברה בממלכה. כחלק מהחזון הגדול של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, הוקמה רשות הפנאי והבידור ב-2016, מאז היא יוזמת לא מעט אירועים שלא נראו במדינה שהייתה סגורה ונחשבה לקיצונית. אבל במסגרת התפנית הכללית, נראה שבית המלוכה הסעודי פשוט מתיר את החבל ללא מעט אירועים שמעוררים התפעלות, אירועים שבהם אפילו אין הפרדה בין גברים לנשים.


המטרה הגדולה - כסף. בן סלמאן הולך בגדול על כל נושא התיירות. לאחרונה השיקה סעודיה את אשרת התיירות הסעודית שמאפשרת לאזרחים מכמעט 50 מדינות להגיע לסעודיה בלי שום בעיה. מאוקטובר ועד סוף דצמבר מתקיימת בסעודיה עונת ריאד - פסטיבל שהשיקה אותה רשות פנאי ובידור שבראשה עומד תורכי אל שייח', שמשלבת לא מעט פעילויות לצעירים, למשפחות ולתיירים.

לפי הסעודים, 5.6 מיליון בני אדם ביקרו בעונת ריאד, בהם מאה אלף תיירים. בקיץ האחרון ראינו את עונת ג'דה, במערב סעודיה, עיר שנחשבת ליותר מערבית אפילו מריאד מבחינת האוריינטציה שלה. שם הופיעו הבקסטריט בויז. אבל בריאד קיבלו לא מעט הופעות שוות של זמרים ואומנים ערבים, וגם של להקות בינלאומיות, בהן הלהקה הדרום קוריאנית BTS שהרטיטה לא מעט לבבות של בנות העם הסעודי.

השבוע הייתה סוג של עליית מדרגה: הראפר האמריקני "רוס", ראסל ויטאלי, הקפיץ לא מעט סעודים, אבל אז הגיע רגע שנוי במחלוקת במיוחד - הזמר האמריקני מנופף בחזיה. צריך להבין שהאירועים וההופעות האלה יוצרים מתח מובנה בין מי שחותר יותר לליברליות ופתיחות לבין הגורמים השמרניים, כמו אנשי הדת שעדיין נמצאים במשחק, אבל נדחקים יותר מבעבר - גם מבחינת חיי הפנאי התרבות וגם בהקשר של מעמד האישה.

מעבר לכך, אחד הדברים שמנסים השלטונות בסעודיה למנף זה את ענף הספורט ובייחוד - הבאה של אירועי ספורט גדולים לממלכה. פתאום נראים שם טורנירים של היאבקות WWE ואפילו היאבקות נשים וגם ניסיון להביא לשם משחקי כדורגל אטרקטיביים ובינלאומיים. יש תחרות אדירה בין מדינות המפרץ על אירוח של אירועי ספורט בינלאומיים. לא צריך להזכיר את המונדיאל שייערך בקטר ב-2022, שמוציא לכל השכנות שלה את העיניים, והן גם לא אוהבות אותה גם ככה. לכן, כל מדינה מנסה למצוא לה אירועי ספורט משלה – עניין של יוקרה ובסעודיה גם ניסיון להראות שהמדינה הזו הולכת למקום אחר.