מנדלבליט ונתניהו, אתמול
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בכירים בליכוד: מקווים שמנדלבליט ימנע מנתניהו את קבלת המנדט

במפלגתו של רה"מ רוצים שהיועמ"ש יקבל עבורם את ההחלטה ויחייב אותם לבחור מועמד אחר • גורמים בכירים במפלגה שומרים עדיין על שתיקה
יואב קרקובסקי
22 בנובמבר 2019
22:32

המהלכים מאחורי הקלעים בליכוד: במפלגה לא פוסלים ניסיון להזזת ראש הממשלה בנימין נתניהו מתפקידו כיו"ר התנועה. למרות השקט היחסי בליכוד, מתחת לפני השטח אומרים גורמים במפלגה: נעשה הכול למנוע בחירות. הגורמים הללו היו שמחים שהיועמ"ש אביחי מנדלבליט יאמר לכחול לבן שיש בעיה לתת לנתניהו את המנדט להרכבת הממשלה, ועל ידי כך יחייב את המפלגה לבחור יו"ר אחר. 


במפלגה מקווים שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יחתום עבור יו"ר כחול לבן בני גנץ במהלך 21 הימים שבהם המנדט להרכבת הממשלה נמצא בידי הכנסת, ואז הוא יוכל להרכיב גם ממשלת מיעוט. מרגע זה הליכוד יוכל להצטרף לממשלה בשלב השני. 

ביממה האחרונה הוציאו כמה מבכירי הליכוד, כמו מירי רגב, אמיר אוחנה, יריב לוין וזאב אלקין, הודעות תמיכה בנתניהו, אך יש כמה בכירים נוספים ששומרים בינתיים על שתיקה - ביניהם גלעד ארדן, גדעון סער ויולי אדלשטיין.

בתוך כך, בתקופה הקרובה יידרש היועמ"ש להכריע בכמה סוגיות משמעותיות שהונחו לפתחו ביחס להשלכות הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה.


בנוגע להמשך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה, ההערכה היא שבשל קיומו של סעיף ספציפי בחוק היסוד, היועץ יקבע כי גם אם יש בכך קושי, ראש ממשלה יכול להמשיך בתפקידו תחת כתב אישום. באותה מידה, בשל קיומה של פסיקה מפורשת, ההערכה היא שהיועץ יקבע שעל רה"מ להתפטר מתפקידיו כשר.

לגבי קבלת המנדט להרכבת הממשלה, החלטת היועץ יכולה להיות שונה, ושהוא לא יאפשר זאת, אולם סביר שיחכה לראות אם הנושא בכלל רלוונטי.