מוצב של כוחות ארה"ב בסוריה
צילום: אי-פי

בכיר בצבא ארה"ב: איראן תתקוף שוב במזרח התיכון

מפקד הכוחות האמריקניים באזור העריך כי טהראן תמשיך לפעול לערעור היציבות באזור. בתוך כך, צבא ארצות הברית יחדש את הלחימה נגד דאעש על אדמת סוריה. סגן נשיא ארה"ב מייק פנס הגיע לביקור מפתיע בעיראק
מערכת כאן חדשות
23 בנובמבר 2019
17:19
עודכן ב 17:54

"איראן ככל הנראה שוב תתקוף במזרח התיכון", כך העריך היום (שבת) מפקד הכוחות האמריקנים באזור הגנרל קית' מקנזי. על פי הדיווח בניו יורק טיימס אמר עוד הגנרל מקנזי: "פריסתם של 14,000 חיילים אמריקנים נוספים באיזור המפרץ הפרסי מאז האביב לא הניאה את איראן מתכנון של תקיפת הטיל האחרון ומל"ט בשדות הנפט של ערב הסעודית".

בתוך כך, כחודש וחצי לאחר שכוחותיו נסוגו מצפון מזרח סוריה, יחדש בקרוב הצבא האמריקני את פעילותו נגד דאעש באזור. מפקד הפיקוד המרכזי של צבא ארצות הברית הגנרל קית' מקנזי ביקר היום (שבת) במנאמה בירת בחריין, והצהיר שכוח של 500 חיילים אמריקנים עדיין מוצב בסוריה ויחדש את הלחימה נגד דאעש "בימים ובשבועות הקרובים".

הצבא האמריקני לחם בשנים האחרונות לצד בעלי בריתו הכורדים נגד דאעש בסוריה. כשפלש הצבא הטורקי לסוריה על מנת להילחם בכורדים, נסוגו הכוחות האמריקניים והותירו את הכורדים להתמודד הן עם דאעש והן עם הטורקים. על פי דווחים של הכורדים, במהלך הפלישה הטורקית נמלטו מאות לוחמי דאעש משבי הכורדים. 

להתחזקות דאעש על רקע הסטת מאמצי הכורדים לפלישה הטורקית, מעריכים בצבא האמריקני, נוספה המוטיבציה לנקום בארצות הברית ולהגביר את פעילות הטרור בעקבות חיסול מנהיג דאעש אבו-בכר אל-בגדאדי בסוף אוקטובר. מחליפו של אל-בגדאדי, אבו איברהים אל קוריישי הבטיח להעפיל על הישגי קודמו בפעולות נגד ארצות הברית.

במקביל, סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס הגיע לביקור בעיראק. דבר הביקור נשמר בסוד עד שהגיע פנס למדינה. סגן הנשיא יבקר בבסיסים של הצבא האמריקני במערב המדינה, שם מוצבים כ-2,500 חיילים אמריקנים. בנוסף ייפגש פנס את נשיא חבל כורדיסטאן ברזני. פנס לא ייפגש עם ראש ממשלת עיראק עבדל מהדי, המתמודד עם גל מחאות בשבועות האחרונים, ויסתפק בשיחת טלפון בלבד.

ב-13 באוקטובר הודיע שר ההגנה האמריקני מארק אספר שהכוחות האמריקניים המוצבים בצפון מזרח סוריה יפונו לעיראק על מנת לשמור על ביטחונם. בין משרד ההגנה לבית הלבן נשמעו גרסאות סותרות באשר ליעד אליו יפונו החיילים - חזרה לארצות הברית, עיראק או מיקום אחר בסוריה. הודעתו של הגנרל מקנזי מאשרת כי הכוחות אכן נשארו בסוריה.