מחאת יוצאי אתיופיה, ארכיון
צילום: פלאש 90

הלמ"ס: 6.6% מיוצאי אתיופיה עומדים לדין בעוד שיעורם באוכלוסייה הוא כ־2%

שיטור יתר? בקרב יוצאי אתיופיה הקטינים, האחוז היה גבוה באופן משמעותי – ועמד על כ־14% • נתונים נוספים לכבוד חג הסיגד: יוצאי אתיופיה משכילים יותר אך גם מרוויחים פחות
אוריה אלקיים
24 בנובמבר 2019
13:00

דוח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה העוסק בישראלים יוצאי אתיופיה חושף נתונים מדאיגים היכולים להעיד על שיטור יתר – כפי שהעידה מנכ"לית משרד המשפטים בחודש מארס האחרון. לפי נתוני הדוח, שפורסם לרגל חג הסיגד, שיעור יוצאי אתיופיה שעמדו לדין היה 6.6% בקרב כלל תושבי ישראל בעוד שיעור יוצאי אתיופיה באוכלוסייה הכללית עומד על כ־2% בלבד. עוד פורסם כי בקרב יוצאי אתיופיה הקטינים, האחוז היה גבוה באופן משמעותי מהאחוז בקרב המבוגרים – ועמד על כ־14%. 

כאמור, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2018 מנתה אוכלוסיית יוצאי אתיופיה בישראל כ־151 אלף תושבים. 87 אלף מהם נולדו באתיופיה, וכ־65 אלף נולדו בישראל. בשנת 2018 עלו לישראל 208 אנשים – מרביתם במסגרת איחוד משפחות.

בתוך כך, בשבוע שעבר פורסמו באתר האינטרנט של עיריית ראשון לציון נתונים דמוגרפיים של שכונות בעיר, ובהם השיעור של בתי אב ממוצא אתיופי. הנתונים פורסמו גם באתר אינטרנט מסחרי, ועוררו תגובות נזעמות של תושבים בעיר. בעקבות תלונות על כך, הנתונים הוסרו משני האתרים.

מיכל אברה סמואל, מנכ"לית עמותת פידל העוסקת בחינוך ושילוב חברתי של יוצאי אתיופיה, הגיבה לממצאי הדוח: "בשנת 2019 אלפי בני הדור השני לעולי אתיופיה מוצאים עצמם נבדלים משאר החברה הישראלית בהיקף חריג שכזה. ישנו כשל גדול בכל הנוגע להשתלבות הדור השני במדינה".

אברה סמואל הוסיפה כי יש להתייחס לנושאים הללו לאורך כל השנה ולא רק סמוך לחג הסיגד: "הנתון שמציג כי ישנן פי שניים משפחות חד הוריות בקרב משפחות ממוצא אתיופי, ממשיך להעיד על הפער המשמעותי במתן שירותי הרווחה לקהילה האתיופית. גם משיעור ההכנסה שממשיך להנציח את אי השוויון אין להתעלם". 

נתונים נוספים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2018: