מזכיר הצי האמריקני היוצא ריצ'רד ספנסר ולוחם הקומנד
צילומים: רויטרס

פרשת אלאור אזריה האמריקנית? מזכיר הצי פוטר מתפקידו

שר ההגנה האמריקני אספר ביקש ממזכיר הצי ספנסר להתפטר משום שלדבריו, איבד את האמון בו בעקבות ההתנהלות בחקירת הקצין שהצטלם ליד גופת מחבל מארגון דאעש
איתמר מרגלית
25 בנובמבר 2019
05:05

נשיא ארצות הברית טראמפ הודיע כי ימנה את השגריר בנורווגיה, קנת' בריית'ווייט, שהיה בעבר קצין בכיר בחיל הים, למזכיר הצי האמריקני במקומו של ריצ'רד ספנסר שפוטר הלילה (שני). קודם לכן הודיע דובר הפנטגון כי שר ההגנה האמריקני, מארק אספר, ביקש מספנסר להתפטר משום שאיבד את האמון בו בעקבות ההתנהלות בעניינו של לוחם הקומנדו הימי שהואשם בפשעי מלחמה לאחר התערבות של ראשי הצי בחקירתו.

הלוחם, אדוארד גלאגר, מיחידת העילית "אריות הים" שחיסלה את אבו בכר אל-בגאדאדי, הורד בדרגה לאחר שהצטלם ליד גופת מחבל מארגון דאעש. אך הנשיא טראמפ החליט להשיב לו את הדרגה שנלקחה ממנו. בחשבון הטוויטר שלו כתב הלילה טראמפ כי לא היה שבע רצון מהתנהלות הצי בפרשה ומהיחס הגרוע שקיבל גאלגאר - אף שזוכה מן האישומים העיקריים נגדו.

שר ההגנה אספר הודיע כי יבוטל ההליך המשמעתי המתוכנן נגד הקצין וכי הוא יוכל לפרוש מן הצבא בסוף החודש במעמדו ובדרגתו הנוכחיים. אספר הוסיף כי לא התכוון להתערב בהליכים הפנימיים בצי, אך בימים האחרונים הגיע למסקנה שגלאגר לא יוכל לזכות להליך הוגן בנסיבות שנוצרו.