תיאטרון הבימה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

משבר הבימה | יו"ר ועד השחקנים: כולם אשמים - ההנהלה, משרד האוצר ומשרד התרבות

בריאיון לכאן רשת ב סיפר שמוליק כהן על הלנת השכר של שחקני התיאטרון הלאומי, ואמר: "אנחנו הגענו לקצה. נשבית את התיאטרון"
קלמן-ליברמן
25 בנובמבר 2019
10:23

המשבר בתיאטרון הלאומי הבימה נמשך, והשחקנים עדיין לא מקבלים משכורות ומאיימים בשביתה. היום (שני) התייחס יו"ר ועד שחקני הבימה שמוליק כהן למשבר ולחובות התיאטרון, ובריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב אמר: "אנחנו לא נוכל להמשיך לעבוד בחינם. אנחנו בינתיים משחקים בלי שכר. האוצר סגר את חשבון הבנק של התיאטרון, ואי אפשר להעביר לנו כספים בלי חתימה של החשבת. והחשבת מתווכחת עם ההנהלה, ההנהלה מתווכחת עם האוצר, והאוצר מתווכח עם משרד התרבות. אנחנו הגענו לקצה. נשבית את התיאטרון.

האזינו לריאיון עם יו"ר ועד שחקני הבימה בכאן רשת ב

"יש הוכחות שיש חובות של 40 מיליון שקל כבר עשר שנים והמצב מתגלגל. כולם אשמים – משרד התרבות, משרד האוצר וההנהלה. הם אשמים שהם לא עצרו את זה לפני 20 שנה, ולא עשו את מה שהם עושים היום. והם אשמים שהם לא מתקצבים כמו שצריך את התיאטרון, והתיאטרון חי מפיסות, כאילו עושים לו טובה".

על הטענות נגד תקצוב התיאטרון מקופת המדינה, אמר כהן: "התיאטרון לא חי ממתמיכה ציבורית. המחזור של התיאטרון הוא 80 מיליון שקל, כשהתמיכה היא 17 מיליון שקל. זה כל התמיכה. המשכורות בתיאטרון הן משכורות מינימום. אנחנו מופיעים בכל מקום. ממעלה אדומים, אריאל, קריית ארבע – אנחנו מופיעים. זה הכול ספינים. מערבבים ומערבבים, ועכשיו אנחנו מקיאים את זה. התיאטרון ייסגר, ואז אנשים יפסידו את הכסף שחייבים בכל מקרה".

אתמול התקיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב דיון על פירוק תיאטרון הבימה. בתום הדיון תקפה השחקנית גילה אלמגור את הדירקטוריון: "תיאטרון זה שחקנים ועובדי במה, בלעדינו אין כלום, איפה הייתם עד עכשיו?".

אלמגור המשיכה: "אני שחקנית 63 שנים ואני לא זוכרת יום כזה, שאני צריכה להחזיק מלבישה שלא תתאבד כי אין לה כסף. הייתם צריכים לבוא לפני שנה. לא באים רק כדי להצטלם בפרימיירות בתור להקת חיזוק, צריך להציל את התיאטרון".