הבימה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

משבר הבימה: ביהמ"ש מינה נאמנים מטעמו שינהלו את התיאטרון

השופט איתן אורנשטיין השעה את פעילות מנהלי הבימה, וקבע כי יש לגבש הסדר נושים, שמטרתו הבראת התיאטרון הלאומי ומתן מענה לכל התחייבויותיו
שני נחשוני
25 בנובמבר 2019
12:18

משבר הבימה: בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט היום (שני) על מינוי נאמנים מטעמו - עו"ד דורית לוי טילר ורואה החשבון חן ברדיצ'ב - שיהיו אחראים על ניהולו של התיאטרון הלאומי הבימה, והשעה את סמכויותיהם של מנכ"לית התיאטרון והדירקטורים. נשיא בית המשפט השופט איתן אורנשטיין, שדן בתיק פירוק הבימה, קבע כי יש לגבש הסדר נושים, שמטרתו הבראת התיאטרון ומתן מענה לכלל התחייבויות הבימה, כולל חובות העבר. כל ההליכים נגד התיאטרון מושהים, ולא ניתן לפתוח בהליך חדש ללא אישור בית משפט.

על פי החלטת בית המשפט, גם אם הבימה יקבל תקצוב מהמדינה, לא יהיה בכך כדי לפתור את המצוקה הכלכלית שבה מצוי התיאטרון. עם זאת, בהחלטתו שם לנגד עיניו השופט אורנשטיין את חשיבות המשך פעילותו של הבימה: "לא ראיתי מקום להורות עתה על פירוק זמני של החברה, מהטעמים שמניתי לעיל, ובהם רצון הנושים להימנע במידת האפשר מצו פירוק, החשיבות שבהמשך פעילות תיאטרון לאומי שחוגג 100 שנה להיווסדו, הימנעות מפיטורי מאות עובדים וכן היתכנות להבראת החברה".

עוד כתב השופט אורנשטיין בהחלטתו: "מצופה שכל הגורמים המעורבים, ובהם הנושים, המדינה והעובדים יגלו פתיחות והבנה, באוזן קשובה ובנפש חפצה לסייע בהעלאת התיאטרון על דרך המלך".

אורי רשטיק מארגון שח"ם – ארגון השחקנים בישראל, אמר בתגובה להחלטת בית המשפט: "קיבלנו את החלטת השופט אורנשטיין, ואנו מאחלים הצלחה לנאמנים בהצלת התיאטרון. נעשה כל מאמץ שהתיאטרון הלאומי יצא לדרך חדשה אך לא ניתן כי דרך זו תהיה על גבם של השחקנים".

יו"ר ועד שחקני הבימה שמוליק כהן התייחס הבוקר למשבר בהבימה ולהלנת שכרם של השחקנים, ובריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב אמר: "אנחנו לא נוכל להמשיך לעבוד בחינם. אנחנו בינתיים משחקים בלי שכר. האוצר סגר את חשבון הבנק של התיאטרון, ואי אפשר להעביר לנו כספים בלי חתימה של החשבת. והחשבת מתווכחת עם ההנהלה, ההנהלה מתווכחת עם האוצר, והאוצר מתווכח עם משרד התרבות. אנחנו הגענו לקצה. נשבית את התיאטרון.

האזינו לריאיון עם יו"ר ועד שחקני הבימה בכאן רשת ב

"יש הוכחות שיש חובות של 40 מיליון שקל כבר עשר שנים והמצב מתגלגל. כולם אשמים – משרד התרבות, משרד האוצר וההנהלה. הם אשמים שהם לא עצרו את זה לפני 20 שנה, ולא עשו את מה שהם עושים היום. והם אשמים שהם לא מתקצבים כמו שצריך את התיאטרון, והתיאטרון חי מפיסות, כאילו עושים לו טובה".