פועל
צילום: פלאש 90

האם באמת שיעור האבטלה כל כך נמוך?

שיעור האבטלה נמוך בקנה מידה היסטורי של ארבעים שנה. האם זה אומר שהמצב מדהים? לא בטוח | פרשנות
שאול אמסטרדמסקי
25 בנובמבר 2019
18:57

קמתי בבוקר פה בארצות הברית וגיליתי ארבע הודעות בטלפון שלי - "תכין לנו סרטון 'האם שיעור האבטלה כל כך נמוך או פייק'?"

מה קרה? נכנס לאתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ורואה ש... וואללה - שיעור האבטלה ירד מאוד מאוד מאוד נמוך. גם קודם הוא היה נמוך אבל עכשיו הוא נמוך בקנה מידה היסטורי של ארבעים שנה - שיעור אבטלה של 3.4 אחוזים בלבד. אז האם באמת שיעור האבטלה הוא פייק?

התשובה היא לא. שיעור האבטלה מודד דבר ספציפי, וזה לא בהכרח האופן שבו אנחנו תופסים מה זו אבטלה. שיעור אבטלה מודד כמה אנשים ענו לשאלה "האם עבדת לפחות שעה אחת בחודש האחרון?"

שעה אחת בחודש. אם התשובה היא כן - אתם לא מובטלים. אם התשובה היא לא, אפילו לא שעה אחת בחודש האחרון, אתם מובטלים. זה האופן שבו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מודדת את מה שאנחנו קוראים לו "שיעור האבטלה".

למה היא עושה את זה? כי זו שיטת מדידת האבטלה בכל העולם, והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל רוצה להיות חלק מהעולם. כי היא רוצה שאפשר יהיה להשוות את ישראל למדינות אחרות, ויש הרבה מדינות, כולל ארצות הברית, שהרבה עבודות אינן בהכרח עבודות חודשיות קבועות, אלא עבודות שעתיות, יומיות. לכן יש טעם לשאול  את השאלה הזו, כי ככה מודדים אבטלה.

אבל זה לא הנתון היחיד שמעניין להסתכל עליו. אם מסתכלים על הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בזכוכית מגדלת אפשר לראות כמה ניואנסים מעניינים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בודקת גם איזה שיעור מהאנשים עבדו במשרה מלאה ואיזה שיעור עבדו במשרה חלקית. כשמסתכלים על הנתונים האלה רואים שלאורך זמן, למשל ב-2019, יש ירידה בשיעור האנשים שעובדים במשרה מלאה ויש עלייה בשיעור האנשים שעובדים במשרה חלקית.

לכן ייתכן ששיעור האבטלה הכללי נמצא בירידה, אנשים עובדים, אבל הם לא בהכרח עובדים במשרה מלאה כמו שהיו רוצים. ייתכן שחלק מהם עובדים במשרה חלקית, פשוט כי זה מה יש.

האם זה אומר שהמצב קשה? לא. יש להם עבודה.

האם זה אומר שהמצב מדהים, כפי שאפשר להבין משיעור אבטלה נמוך כל כך? גם לא.

זה אומר שהתשובה, בדרך כלל, הרבה יותר מורכבת. היא נמצאת בפרטים הקטנים ולא רק בנתון המקרו כלכלי הגדול.

תגיות:
אבטלה