כיסוי עיניים, המחאה בירדן

ברשת של השכן: ירדן סוערת לאחר שגבר עקר את עיני אשתו

לאחר פרסום המקרה המזעזע החל קמפיין שנועד לתמוך בזכויות נשים • וגם: בסעודיה מתנצלים על סרטון נגד פמיניזם, ובמצרים מתחפשים ליהודים בתוכנית מתיחות חדשה
רועי קייס
26 בנובמבר 2019
01:20

מקרה אלימות מזעזע של גבר שעקר את עיני אשתו מסעיר את הממלכה: אזרח ירדני מצפון המדינה נעצר לאחר שעקר את עיניה של אשתו, פאטימה, מול הילדים שלהם. פאטימה סיפרה כי בעלה התעלל בה ושהיא ניסתה להתגרש ממנו, אבל זה לא התאפשר.

לאחר שפורסם המקרה המזעזע, החלו נשים בממלכה לארגן קמפיין בשם "הגיעו מים עד נפש" שנועד לתמוך בזכויות של נשים כמו פאטימה. ביום שבת התקיימה הפגנה מול בניין הממשלה בעמאן ולאות הזדהות נשים החלו לכסות את עיניהן בסרט שחור. 

בחודש שעבר ארגון אמנסטי הוציא דוח קשה על מצבה של האישה הירדנית שנמצאת בסכנת מאסר – אם תחליט על דעת עצמה לברוח מהגבר – והנתונים מדברים בעד עצמם. הצפי הוא שעד סוף השנה יהיו כ־14 אלף מקרי אלימות של גברים נגד נשים בירדן, לעומת 12 אלף בשנה שעברה.

סעודיה: סרטון על פמיניזם, הומוסקסואליות ואתאיזם

בשנים האחרונות, ובכלל בתקופה האחרונה, סעודיה מנסה להראות שהיא מדינה מתונה ולא קיצונית. לאחרונה פורסם סרטון ברשתות החברתיות של מנגנון ביטחון המדינה שמנסה להסביר לאזרחים אילו רעיונות נחשבים קיצוניים וממה צריך להיזהר. לפי הסרטון – פמיניזם, הומוסקסואליות ואתאיזם נכנסו לקטגוריה הזו.

לאור הניסיון של ההנהגה הסעודית להראות שהיא מקדמת זכויות נשים, ולאחר שהסרטון עורר סערה, הטלוויזיה הממלכתית בכבודה ובעצמה פרסמה הבהרה מטעם המנגנון לביטחון המדינה, שלפיה, היו טעויות בסרטון המדובר ומי שערך אותו "לא עשה את העבודה כמו שצריך".

תוכנית המתיחות המצרית

תוכנית מצרית חדשה מצליחה לעצבן הרבה אנשים: בתוכנית CRAZY TAXI, שחקן מתחפש לנהג מונית ואוסף אזרחים תמימים לכאורה ומנסה לעצבן אותם עד שהם יצאו מהמונית. איך הוא עושה את זה? כל פעם הוא מאפיין את הנהג באופן שונה – פעם הוא ממדינות המפרץ, פעם הוא הומוסקסואל ופעם הוא יהודי ישראלי בשם בנימין. 

השחקן אבראהים א-סמאן אמר להגנתו שההצגה המגוחכת של הדמויות נועדה כדי לראות "איך אנשים יגיבו להן" ואינה מכוונת לפגוע במושא החיקוי. כמו כן הוא אמר שאין לתוכנית אף רובד פוליטי והוא בסך הכל "מנסה להצחיק" בדרכו שלו.