בנצי גופשטיין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסתה לטרור, לאלימות ולגזענות: ‏כתב אישום נגד בנצי גופשטיין

יו"ר ארגון להב"ה: "שי ניצן ומנדלבליט נכנעו לתנועה הרפורמית, והחליטו שמלחמה על ההתבוללות בארץ הקודש היא עברה על החוק"
כרמל דנגור וורד פלמן
26 בנובמבר 2019
12:52

‏הפרקליטות תגיש היום (שלישי) כתב אישום נגד בנצי גופשטיין, יו"ר ארגון להב"ה, בגין הסתה לטרור, לאלימות ולגזענות. לאחר שנערך לגופשטיין שימוע הוסרו מכתב האישום עבירות שיבוש הליכי משפט שיוחסו לו בכתב החשדות.

הפרקליטות מציינת כי גופשטיין התבטא בכלי התקשורת באמירות העולות כדי קריאה למעשה אלימות ופרסם דברי הסתה לגזענות ודברי תמיכה והזדהות עם מעשה הטרור שביצע ברוך גולדשטיין. כתב האישום מפרט כמה מקרים שבהם התבטא גופשטיין נגד ערבים. בין השאר אמר גופשטיין: יש כאלה (ערבים) שמגיע להם להשתמש נגדם באלימות. כן, ערבי שמתחיל עם יהודיה אני לא חושב שצריך להמשיך להתהלך יותר מידי ברחוב עם היהודיה שלו". במקרה אחר אמר: "האויבים שבתוכנו הם סרטן. ואם לא ניקח סרטן ונזרוק אותו אנחנו לא נמשיך להתקיים".

גופשטיין אמר בתגובה: "לצערי שי ניצן ומנדלבליט נכנעו לתנועה הרפורמית, והחליטו שמלחמה על ההתבוללות בארץ הקודש היא עברה על החוק".

לפני שנתיים, בנובמבר 2017, הודיעה הפרקליטות לגופשטיין כי היא שוקלת להעמידו לדין בעבירות של הסתה לאלימות, הסתה לגזענות והסתה לטרור בשל כמה התבטאויות שלו בין השנים: 2012-2017 . גופשטיין נעצר בחשד לעבירות אלו בשנת 2014.

ועדת הבחירות המרכזית פסלה מוקדם יותר השנה את מועמדותו של גופשטיין ברשימת עוצמה יהודית לכנסת. בית המשפט העליון אישר פה אחד את הפסילה. במהלך הצגת הטענות לפסילתו של גופשטיין נמסר מהפרקליטות כי יש בכוונתה להגיש נגד כגופשטיין כתב אישום בקרוב.

המרכז הרפורמי לדת ומדינה בתנועה הרפורמית אמרו בתגובה: "הגשת כתב אישום כנגד אחד מגדולי המסיתים בארץ היא צעד חשוב שמסמן שהתבטאויות גזעניות, וכמובן מעשים אלימים על רקע גזעני, אינם לגיטימיים ומערכת אכיפת החוק תפעל כנגדם במלוא החומרה. יש לקוות שהיועץ המשפטי לממשלה יחליט על הגשת כתבי אישום נוספים כנגד מי שמסית לאלימות ולגזענות, במיוחד בימים אלה בהם מפלס הגזענות עולה".