-
צילום: פלאש 90

ליקויי בטיחות וזוהמה: ביקורת נוקבת של סגן הרמטכ"ל על כשלים חמורים בבסיס צאלים

נגד המשמעת בבסיס צה"ל בצאלים הושעה בעקבות סיור ביקורת שערך סגן הרמטכ"ל במקום - "חלק בלתי-נפרד מהמבצעיות של צה"ל"
כרמלה מנשה
27 בנובמבר 2019
12:16

ביקורת נוקבת של סגן הרמטכ"ל, האלוף אייל זמיר, בעקבות ליקויים וכשלים שהתגלו במהלך סיור שערך בבסיס האימונים המרכזי של זרוע היבשה בצאלים. נגד המשמעת הושעה עד לסיום התחקיר.

בעקבות הנחיית הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, בכירי צה"ל מקיימים בשבוע האחרון ביקורת מסדרים ב-180 יחידות של צה"ל ברחבי הארץ לבדיקת נראות הבסיסים, המשמעת, הבטיחות, קיום הנהלים והפקודות והניהול הכספי של הבסיס.

במהלך סיור שקיים אתמול סגן הרמטכ"ל בבסיס צאלים, אחד מבסיסי האימונים המרכזיים של צה"ל, נתגלו כשלים, פערים וליקויים בתהליכי ההתייעלות, בבטיחות, במשמעת, בקיום הוראות ובנראות הבסיס. דגל המדינה נמצא קרוע. הבסיס היה מלוכלך ומזוהם - כולל השירותים - והתגלתה שגרת יום חמורה, לצד ניהול משק לא תקין ועוד.

בצה"ל אישרו: "נתגלו כשלים שאינם עומדים בסטנדרט הנדרש בצה"ל. בעקבות הביקורת סגן הרמטכ"ל השעה את נגד המשמעת מתפקידו". הפערים החמורים בבסיס התגלו למרות שהצבא הודיע מראש על קיום המסדרים האלה, כחלק מהלחימה בתרבות הארגונית הקלוקלת שעליה כבר התריע מי שהיה נציב קבילות החיילים, האלוף במיל' יצחק בריק.

עם זאת, קיימת שביעות רצון מהתהליך שהביא לשיפור בניהול המחנות והנראות שלהם. גורם צבאי אמר כי "המשמעת, קיום ההוראות והפקודות, הנראות והסדר והנקיון הם חלק בלתי-נפרד מהמבצעיות של צה"ל".