החייל דביר שורק והריסת הבית הלילה
צילום: באדיבות המשפחה

צה"ל הרס את בתי המחבלים שרצחו את דביר שורק

כוחות צה"ל פעלו בכפר בית כאחל שבאזור חברון, והרסו את בתי המחבלים שרצחו את שורק לפני כשלושה חודשים וחצי. עימותים התפתחו במקום בין הלוחמים לבין עשרות פלסטינים. בנט: "חייבים לגבות מחיר כבד מכל מי שמרים ידו על אזרח ישראלי"
משה ברקוביץ', נורית יוחנן ומשה שטיינמץ
28 בנובמבר 2019
02:47
עודכן ב 07:04

כוחות צה"ל הרסו הלילה (חמישי) את בתיהם של המחבלים שרצחו את החייל דביר שורק לפני כשלושה חודשים, בכפר בית כאחל שבאזור חברון. עימותים התפתחו במקום בין הלוחמים לבין עשרות פלסטינים, כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. מקורות פלסטיניים דיווחו כי ארגון פתח קרא לשבות היום בכפר מחאה על ההריסה.

שר הביטחון נפתלי בנט הגיב להריסת הבתים: "לצערי, איננו יכולים להבטיח שלא יהיה עוד טרור, אך אנו חייבים לגבות מחיר כבד מכל מי שמרים ידו על אזרח ישראלי. דם יהודי אינו הפקר". 


בחודש שעבר הוגשו כתבי אישום נגד קאסם עסאפרה, וארבעה חברים נוספים בחוליית הטרור, שעומדת מאחורי הפיגוע שבו נרצח שורק בחודש אוגוסט. מחקירתו עלה כי עסאפרה דקר שני אנשים בבאר שבע בשנת 2011 – ולא נתפס. עסאפרה מואשם בגרימת מוות בכוונה, המקבילה לרצח. חלק מחברי החולייה נלכדו בידי כוח ימ"מ בבתיהם שבכפר בית כאחל – כ-48 שעות אחרי הפיגוע.

בחודש ספטמבר, אלוף פיקוד המרכז נדב פדן חתם על צווי ההריסה לבתיהם של המחבלים. צווי ההריסה נחתמו לאחר שנדחו השגות שהגישו משפחות המחבלים נגד ההריסה.

דביר שורק נרצח סמוך לישיבה שבה למד במגדל עוז שבגוש עציון. מתחקיר הפיגוע עלה כי המחבלים נסעו במשך פרק זמן מסוים על ציר סמוך למקום הפיגוע בחיפוש אחר קורבן. זאת אחת הראיות לכך שהפיגוע היה מתוכנן ולא ניצול הזדמנות. בנוסף, ציר העלייה למגדל עוז, שבו בוצע הפיגוע, הוא כביש קצר וצר שבו לא נוסעים בדרך כלל פלסטינים.