נשיאת בוליביה הזמנית ג'נין אנייז
צילום: אי־פי

אחרי עשור של נתק: בוליביה תחדש את היחסים עם ישראל

שרת החוץ של בוליביה: "ההחלטה לבטל את היחסים עם ישראל נבעה ממניעים פוליטיים. החזרת היחסים תהווה תרומה משמעותית לחיזוק המדינה" • שר החוץ ישראל כץ מברך על הודעת בוליביה ואומר כי הדבר יחזק את מעמדה של ישראל בעולם
עמיחי שטיין ובן יניב
28 בנובמבר 2019
19:10
עודכן ב 20:05

אחרי עשור של נתק ביחסים – בוליביה הודיעה היום (חמישי) כי היא מתכוונת לחדש את היחסים עם ישראל. את ההודעה מסרה שרת החוץ של בוליביה, קרן לוגריק רודריגז, בשיחה עם עיתונאים זרים בבירה לה פז.

בין משרד החוץ הישראלי לבין ממשלת המעבר בבוליביה התקיימו מגעים בעת האחרונה, מאז הדחת הנשיא  אוו מוראלס, מה שאפשר ככל הנראה את ההכרזה היום. כך דווח בחדשות הערב בכאן 11. עם זאת מדגישים במשרד שמדובר כרגע רק בכוונה לחדש את היחסים, ואין כרגע תאריכי יעד לפתיחת שגרירויות או מעבר.

רודריגז אמרה בהודעתה: "ההחלטה לבטל את היחסים עם ישראל נבעה ממניעים פוליטיים ללא התחשבות באינטרסים הכלכליים והתיירותיים של בוליביה". עוד אמרה השרה: "החזרת היחסים עם ישראל תהווה תרומה משמעותית לחיזוקה של בוליביה, חידוש היחסים מכיל בתוכו הזדמנויות ויתרונות רבות עבור התיירות והמסחר הבוליביאני".

ההערכה היא כי גם נושא המטיילים הישראלים במדינה צפוי להשתפר: מורלס הקשה ודרש ויזה עם בקשה מראש של שלושה חודשים, וכעת הנושא צפוי להשתנות.

שר החוץ ישראל כץ אמר בתגובה: "אני מברך על הודעת ממשלת בוליביה על כוונתה לחדש את היחסים עם מדינת ישראל, דבר שיתרום לחיזוק יחסי החוץ של מדינת ישראל ומעמדה בעולם. משרד החוץ פעל במשך תקופה ארוכה כדי לקדם את חידוש היחסים באופן ישיר וגם באמצעות נשיא ברזיל ושר החוץ הברזילאי עימו שוחחתי לאחרונה בנושא בוועידת האו״ם בניו יורק. הסתלקותו של הנשיא העוין לישראל מורלס, והחלפתו בממשל ידידותי לישראל, מאפשרת את הבשלת המהלך.״