ממשלת המעבר בבוליביה
צילום: אי-פי

חידוש היחסים עם בוליביה: הודות למגעים בתקופה האחרונה עם ממשלת המעבר במדינה

במשרד החוץ מדגישים כי כרגע מדובר רק בכוונה לחדש את יחסים בין המדינות, ואין כרגע תאריכי יעד לפתיחת שגרירויות. ההערכה היא כי גם נושא המטיילים הישראלים בבוליביה, עליו הקשה הנשיא המודח מוראלס, ישתפר
עמיחי שטיין
28 בנובמבר 2019
20:17

להודעת בוליביה היום (חמישי) על חידוש היחסים ישראל אחרי עשור של נתק, הובילו ככל הנראה מגעים שקיים משרד החוץ בעת האחרונה עם ממשלת המעבר במדינה הדרום אמריקנית, מאז הדחתו של הנשיא מוראלס. לצד הכרזת בוליביה, במשרד החוץ מדגישים כי כרגע מדובר רק בכוונה לחדש את יחסים בין המדינות, ואין בשלב זה תאריכי יעד לפתיחת שגרירויות ומעבר לכך.

שר החוץ ישראל כ"ץ שוחח הלילה עם שרת החוץ של בלוליביה והשניים סיכמו על חידוש היחסים הדיפלומטים בין שתי המדינות. בנוסף לכך, סיכמו השניים על שיתופי פעולה בתחומי החקלאות, הטכנולוגיה והחדשנות. ההערכה היא כי גם נושא המטיילים הישראלים בבוליביה צפוי להשתפר. מוראלס הקשה על המטיילים הישראלים, ודרש ויזה עם בקשה של שלושה חודשים מראש.

את ההודעה על חידוש היחסים עם ישראל מסרה היום שרת החוץ של בוליביה, קרן לוגריק רודריגז, בשיחה עם עיתונאים זרים בבירה לה פז. רודריגז אמרה בהודעתה: "ההחלטה לבטל את היחסים עם ישראל נבעה ממניעים פוליטיים ללא התחשבות באינטרסים הכלכליים והתיירותיים של בוליביה". עוד אמרה השרה: "החזרת היחסים עם ישראל תהווה תרומה משמעותית לחיזוקה של בוליביה, חידוש היחסים מכיל בתוכו הזדמנויות ויתרונות רבות עבור התיירות והמסחר הבוליביאני".

שר החוץ ישראל כץ אמר בתגובה: "אני מברך על הודעת ממשלת בוליביה על כוונתה לחדש את היחסים עם מדינת ישראל, דבר שיתרום לחיזוק יחסי החוץ של מדינת ישראל ומעמדה בעולם. משרד החוץ פעל במשך תקופה ארוכה כדי לקדם את חידוש היחסים באופן ישיר וגם באמצעות נשיא ברזיל ושר החוץ הברזילאי עימו שוחחתי לאחרונה בנושא בוועידת האו״ם בניו יורק. הסתלקותו של הנשיא העוין לישראל מורלס, והחלפתו בממשל ידידותי לישראל, מאפשרת את הבשלת המהלך".