ישיבת קבינט אחרי הדחת הנשיא, 08.09.19
צילום: אי-אף-פי

ממשלת סודאן הורתה לפרק את מפלגתו של השליט המודח ואת סמלי שלטונו

שר המשפטים הודיע כי הממשלה ביטלה חוק שנחקק בתקופת שלטונו של עומר אל-בשיר, ונועד לפקח על התנהגותן ועל לבושן של נשים כך שיתאימו לחוקי האסלאם
רויטרס
29 בנובמבר 2019
04:20

ממשלת סודאן והמועצה הריבונית החדשה הורו הלילה (שישי) לפרק את מפלגתו של השליט המודח, עומר אל-בשיר, ואת סמלי שלטונו. בכך מגיש הממשל בסודאן את דרישותיהם של המוני המפגינים שהביאו להדחתו של אל-בשיר לפני כשבעה חודשים, לאחר ששלט במדינה מ-1989.

בתוך כך, שר המשפטים הודיע כי הממשלה ביטלה חוק שנחקק בתקופת שלטונו של אל-בשיר, ונועד לפקח על התנהגותן ועל לבושן של נשים. החוק הטיל מגבלות על חופש הלבוש, התנועה, התעסוקה, ההשכלה וקיום מגע חברתי של נשים, כך שיתאימו לחוקי האסלאם השמרניים.

צבא סודן הדיח את אל-בשיר שכיהן כנשיא המדינה במשך כ-30 שנה בחודש אפריל. במחאה שהובילה למפלתו השתתפו באופן תקדימי גם נשים, שלרוב נמצאות בשולי החברה. לטענת הצבא הסודאני, המשטר הוזהר מחומרתו של המצב הכלכלי במדינה, וגם בלם את ההתעקשות של אל-בשיר לפתור את המשבר באמצעות פתרונות ביטחוניים. שר ההגנה הסודאני, עוואד בן עוף, הודיע אז כי הוחלט לעקור את המשטר הסודני מהשורש ולעצור את מי שעומד בראשו, וכי תוקם מועצה צבאית שתנהל במשך שנתיים את המדינה.