נתניהו וניצן
צילום: מרים אלסטר, יונתן זינדל, פלאש 90

בפרקליטות בוחנים: לשפוט את מוזס ואלוביץ - לפני נתניהו

אם נתניהו ינסה לנצל את הפלונטר הפוליטי כדי להביא לדחיית המשפט נגדו, יבקשו בפרקליטות לשפוט את מוזס ובני הזוג אלוביץ' בנפרד מנתניהו
השבוע
29 בנובמבר 2019
20:34

כשבוע לאחר ההחלטה על הגשת כתב אישום נגד נתניהו, בפרקליטות בוחנים אפשרות, לפיה הנאשמים לצידו של נתניהו, מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס, בעלי בזק בעבר שאול אלוביץ' ובת זוגו איריס, יישפטו בנפרד מנתניהו. כך פרסם הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת בתוכנית "השבוע" בכאן 11.


מהלך זה נבחן בפרקליטות מתוך חשש שנתניהו ינצל את הפלונטר הפוליטי כדי להביא לדחיית משפטו. לנתניהו נותרו 22 ימים לבקש מיו"ר הכנסת חסינות מפני ההליך הפלילי נגדו. ועדת הכנסת, שאמורה לדון בחסינותם של חברי הכנסת, אינה מתכנסת במהלך תקופת ממשלת מעבר וכך נתניהו יכול להביא לדחיית המשפט בחצי שנה.

אם ייצא המהלך אותו בוחנים בפרקליטות לפועל, ייפתח ראשית משפטו של מוזס באשמת שוחד. משפט כזה נגד מוזס צפוי להימשך רק כמה חודשים, מפני שמספר עדי התביעה בתיק קטן. נתניהו עצמו צפוי להיות מוזמן על ידי התביעה כדי להעיד נגד מוזס. משפטם של בני הזוג אלוביץ' ייערך בנפרד. 

השבוע קבע היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט כי ראש הממשלה אינו חייב להתפטר, למרות כתב האישום נגדו. זאת, מכיוון שממילא אין משמעות להתפטרות בזמן שזאת ממשלת מעבר. באשר לטענה שגיבוש כתב אישום עשוי, כשהוא לעצמו, להקים עילה לנבצרות של ראש הממשלה, מנדלבליט סבור כי יש להותיר את הסוגיה להכרעה ציבורית־פוליטית.