יירוט מעל אשדוד בחודש נובמבר
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

רקטה שוגרה מעזה אל ישראל, צה"ל תקף בתגובה

במועצה האזורית אשכול נשמעה התרעת צבע אדום ונשמעו פיצוצים. דווח על נפילה בשטח פתוח
איציק זוארץ
29 בנובמבר 2019
20:57
עודכן ב 23:45

לאחר שמשרד הבריאות ברצועת עזה דיווח על מותו של מתפרע בן 16 בגבול, נשמעו הערב אזעקות באשקלון וביישובי עוטף עזה פעמיים - בהפרש כשלוש שעות. במקרה הראשון דווח על פיצוצים ועל רקטה שנפלה בשטח פתוח. בתגובה לירי אל ישראל, צה"ל תקף עמדה של חמאס באמצעות כלי טיס. 


האזעקה באשקלון התבררה כאזעקת שווא שהופעלה בשל ירי שאיננו רקטי. מצה"ל נמסר כי בתגובה לירי זה שיגרה כיפת ברזל מיירטים ולא בוצע יירוט בפועל. במסגרת המהומות בגבול היום, דווח ברצועה כי נפצעו ארבעה פלסטנים. כמאה מפגינים הגיעו למהומות, שלפי המארגנים, בוטלו היום בפעם השלישית ברציפות. גורם באוגדת עזה מסר כי הגיעו עשרות בודדות של פלסטינים למרחב הגדר וכי זוהו התקרבויות ונסיונות חבלה בגדר. לעבר הכוחות הושלכו מטעני חבלה.

העיתון הלבנוני אל-אח'באר דיווח הבוקר כי ביומיים האחרונים התחדשו השיחות בין חמאס למתווכים עם ישראל, אודות הסכם רגיעה ארוך טווח, שיכלול גם את סוגיית השבויים והנעדרים ברצועת עזה. על פי הדיווח, תמורת רגיעה ארוכת טווח בעזה נשקלות הטבות לפלסטינים, דוגמת הקמת מתקן התפלת מים במימון טורקי ובית חולים חדש במימון אמריקני, והנחת קו מתח חדש. 

העיתון אל-ערבי אל-ג'דיד דיווח כי בוועד המארגן של הפרות הסדר בגבול מעוניינים לצמצם את המחאות, ולשמור אותן ל"אירועים מיוחדים". על פי הדיווח, חמאס חושש מירי של ישראל לעבר מפגינים - דבר שידחוף את הג'יהאד האסלאמי להגיב ועלול להוביל לעימות בעזה.

השבוע נמשך ירי הרקטות מרצועת עזה ואזעקת צבע אדום נשמעה בשדרות. שתי רקטות נורו לעבר העיר ואחת מהן יורטה על ידי כיפת ברזל, השנייה נחתה בשטח פתוח ברצועת עזה. בתגובה לירי תקף צה"ל כמה יעדי טרור של חמאס בדרום ובצפון הרצועה. בין היעדים שתקף צה"ל - אתר לייצור אמצעי לחימה ותשתית תת קרקעית.