הפגנות הגדר, יירוטים מעל רצועת עזה, בחודש שעבר
צילום: אי-פי

לקראת הסדרה? ראשי חמאס וג'יהאד זומנו לקהיר

שר החוץ ישראל כ"ץ: "ההתנתקות נכשלה כי לא הצלחנו להתנתק מהאחריות האזרחית על עזה והם לא הצליחו להתחבר למצרים. אנחנו לא רוצים להיות אחראים לעזתים"
נורית יוחנן ומשה ברקוביץ'
01 בדצמבר 2019
09:44

מגעים להסדרה בין ישראל לחמאס: העיתון הערבי "דאר אל-חיאת" דיווח היום (ראשון) כי מנהיג חמאס אסמאעיל הנייה יצא מחר למצרים בראש משלחת מטעם הארגון, וייפגש עם בכירים במודיעין המצרי. מקור מצרי העריך כי הנייה ימשיך מקהיר לביקור במדינות אחרות באזור. האתר הפלסטיני "מען" דיווח כי מנהיג הג'יהאד האסלאמי, זיאד נח'אלה, צפוי גם הוא להגיע לקהיר בשבוע הבא לשיחות עם המודיעין המצרי.

שר החוץ ישראל כ"ץ מהליכוד, שב ואמר היום כי על ישראל לקדם את הקמת האי המלאכותי מול חופי עזה. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, אמר השר כ"ץ כי בעזה סגורים שני מיליון איש שישראל אחראית להם. "גם היום זה ברור לפי החוק הבינלאומי", אמר כ"ץ, "כי ההתנתקות נכשלה לא רק בפגיעה באנשים ובפינוי הקשה שלהם, אלא גם בזה שהיא לא הצליחה להתנתק מהאחריות האזרחית על עזה והם לא הצליחו להתחבר למצרים. אנחנו לא רוצים להיות אחראים לעזתים".

כ"ץ התייחס לנושא לאחר שלדבריו שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט הביע גם הוא תמיכה ברעיון. "בניגוד לקודמיו בנט בא עם ראש פתוח ואמר שהוא בהחלט תומך בזה והטיל על הצבא לבחון את ההיבט הביטחוני. אני מציע לבחון היבטים נוספים. אני קידמתי את זה אני מאמין בזה, אני הולך על פתרונות ארוכי טווח", אמר שר החוץ.

כ"ץ הוסיף ואמר כי אין סיכוי שמדינת ישראל תסגור לחלוטין את הגבול לסיוע אזרחי או מעבר סחורות לעזה. "חייבים לייצר אלטרנטיבה. אני משקלל את הדברים האלה, פלוס הביטחון – האי נותן להם מוצא מבוקר לים, מוריד את הנטל מישראל, ונותן פתרון הומניטרי לעזה שלא על חשבון ישראל אלא על גורמים בין-לאומיים ופרטיים. זה רעיון יצירתי שיכול לשנות את היחסים האבסורדיים בינינו לבין עזה, שאנחנו אחראים לאויב שלנו בעצם", סיכם כ"ץ.

אתמול פורסם בכאן 11 כי למרות הירי בסוף השבוע ותגובת צה"ל, במערכת הביטחון מעריכים כי ניתן לחזור למסלול ההסדרה עם עזה. בצה"ל שינו בתקופה האחרונה את המדיניות ובוחרים לתקוף ברצועת עזה למרות שהירי לעבר ישראל היה ירי שאינו רקטי. עתיד אותה הסדרה תלוי כמובן בהנחה שחמאס יוכל לרסן בהמשך את אותם גופים סוררים.

האזינו לריאיון המלא עם השר ישראל כ"ץ בכאן רשת ב: