אזור השוק הסיטונאי במרכז חברון
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בנט אישר לתכנן שכונה יהודית במתחם השוק הסיטונאי בחברון

שר הביטחון הורה למתאם פעולות הממשלה בשטחים והמינהל האזרחי ביהודה ושומרון להודיע לעיריית חברון על המהלך. ההחלטה התקבלה בתום סדרת דיונים שקיים בנט עם גורמי הביטחון. יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ עודה: "צעד מסוכן שמעמיק את משטר הכיבוש על מיליוני פלסטינים"
משה שטיינמץ
01 בדצמבר 2019
12:37

שר הביטחון נפתלי בנט הורה היום (ראשון) למתאם פעולות הממשלה בשטחים והמינהל האזרחי ביהודה ושומרון להודיע לעיריית חברון על התחלת תכנון שכונה יהודית חדשה במתחם השוק הסיטונאי בעיר. ההחלטה התקבלה בתום סדרת דיונים שקיים בנט עם גורמי הביטחון. על פי הודעת משרד הביטחון, השכונה תייצר רצף טריטוריאלי יהודי ממערת המכפלה לשכונת אברהם אבינו, ותביא להכפלת מספר היהודים בעיר. במקום מבני השוק שייהרסו, ייבנו חנויות חדשות וזכויות הפלסטינים יישמרו.

בתגובה להוראת השר בנט, אמר יו"ר הרשימה המשותפת, חברת הכנסת איימן עודה כי "ההחלטה לבנות התנחלות חדשה במרכז העיר הפלסטינית השניה בגודלה בגדה המערבית, היא צעד מסוכן שמעמיק את משטר הכיבוש על מיליוני פלסטינים". עודה הוסיף כי "650 חיילים שמאבטחים 800 מתנחלים באמצע עיר של 200 אלף פלסטינים - זה החזון המשיחי והמסוכן של הימין".

בריאיון בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר נועם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון, בהמשך להודעת שר הביטחון כי "הניסיון מוכיח שההתיישבות תורמת לביטחון, לשלום ולקשרים בין העמים". מנגד כינה תא"ל במילואים אילן פז, ששימש בעבר כמפקד חטיבת רמאללה, את ההחלטה "תוספת לחומר הנפץ הקיים בכל מקרה בחברון". לדבריו "יכולות להיות להחלטה כזאת משמעויות הרות גורל".

חברת הכנסת תמר זנדברג מהמחנה הדמוקרטי הגיבה: ״מי שמקים שכונות יהודית בלב בירת האפרטהייד בישראל במקום לפרק אותן הוא משיחיסט שפוגע במכוון בעתידה של מדינת ישראל. השכונה היהודית בחברון היא מוקד הכהניזם הישראלי, שכונה נוספת היא ניצחון לכהנא על פני ישראל".