יריב לוין וזאב אלקין בישיבת מו"מ

אלקין: היינו קרובים מאוד להסכם עם כחול לבן

בריאיון לכאן רק"ע אמר השר על שיחות המו"מ עם כחול לבן כי "ברגע שהם חוזרים ומדווחים לרביעייה יש נסיגה. ללפיד יש עמדה בלתי מתפשרת". הפגישה האחרונה בין הצדדים, אצל יו"ר הכנסת, הסתיימה ללא התקדמות
כאן רק"ע
01 בדצמבר 2019
15:54
עודכן ב 17:08

המאמצים להרכבת קואליציה: פגישת צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן, שהתקיימה היום (ראשון) בלשכתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הסתיימה ללא התקדמות. קודם לכן, בריאיון לכאן רק"ע, אמר אלקין כי בשיחות עצמן הצדדים דווקא מצליחים להגיע להסכמות: "בפגישה האחרונה היינו קרובים מאוד להסכם. אבל הם (אנשי צוות המשא ומתן) חזרו ודיווחו על כך לרביעיית ההנהגה במפלגה, ואז גנץ הסכים ולפיד לא. בשיחות העמדות שלנו היו קרובות מאוד, ברגע שהם חוזרים ומדווחים לרביעייה יש נסיגה".

אלקין הוסיף: "אין סיבה לחשוב שתוצאות של בחירות נוספות יהיו שונות ממה שכבר היה, ובסופו של דבר אנחנו חייבים להגיע להסכם. קיבלנו הוראות מראש הממשלה להיות גמישים כמה שאפשר ויצירתיים. במשך החודשים האחרונים ויתרנו על הרבה לכחול לבן, ואנחנו מוכנים לוויתורים נוספים.


"בכחול לבן אומרים שזו המצאה של הליכוד שגנץ יותר גמיש מלפיד, אבל התפרסמו אמירות של גנץ, והוא בעצמו אומר את זה. אני יושב בשיחות, ורואה שהדעות שלנו קרובות מאוד ואפשר להגיע ל'פיניש' איתם. ברגע שזה יוצא מהחדר יש נסיגה, כי ללפיד יש עמדה בלתי מתפשרת".

עוד אמר אלקין: "אנחנו מקווים שההיגיון ינצח, כי זה אבסורדי ללכת לבחירות שוב ושוב ולהגיע לאותו מבוי סתום. צריך או להרכיב ממשלת אחדות, או במידה שכחול לבן ימשיכו להתעקש להקים ממשלת ימין. היום יש 63 ח"כים לממשלת ימין, אם ליברמן ישנה את דעתו זה יהיה אפשרי".

מצוות המשא ומתן של כחול לבן נמסר בתום הפגישה היום כי "הפגישה התקיימה ברוח טובה, אך הפערים בין שני הצדדים נותרו משמעותיים".

טרם הפגישה, הבהירו גורמים בבית הנשיא ראובן ריבלין כי אם יגישו יושבי הראש של הליכוד וכחול לבן בד בבד 61 חתימות של ממליצים, יצטרכו החותמים להחליט אם הם ממליצים על בנימין נתניהו או על בני גנץ. בישראל ביתנו אמרו כי יחתמו גם לנתניהו וגם לגנץ רק עם התחייבות ברורה שהחתימות אכן מיועדות להקמת ממשלת אחדות. עוד אומרים בישראל ביתנו, כי אם שני האישים מנסים לגייס חתימות לתרחיש של ממשלה צרה, מימין או משמאל, למפלגה אין עניין לחתום להן.

לפני כן אמר השר בצלאל סמוטריץ' אמר בשיחה שערך עם חברת הכנסת איילת שקד, השר נפתלי בנט, והרב רפי פרץ, כי יסכים לחתום עבור נתניהו רק במקרה שיהיו 61 חתימות – ויזדקקו לחתימתו, במסגרת המרוץ של כחול לבן והליכוד להשגת חתימות. לדבריו, אין לו כוונה לחתום כבר עכשיו לנתניהו, אלא רק לקראת סוף 21 הימים.

בתוך כך, יושב ראש ש"ס, השר אריה דרעי, טען בחשבון הטוויטר שלו: "סיפור ההחתמות שהציע ליברמן הוא פייק, זיוף, ניסיון נוסף שלו להתל במערכת הפוליטית". לדבריו, אין טעם לחתום כעת כי נותרו 11 ימים בלבד. "לשחק במשחק של ליברמן זה מיותר לחלוטין. הוא לא יצטרף לגוש הימין, סביר יותר שהוא יתמוך בממשלת שמאל־ערבים", הוסיף.