הפרות הסדר האלימות בגדר גבול רצועת עזה
צילום: עבד רחים כטיב, פלאש 90

ירידה משמעותית במספר ההרוגים בהפגנות בעזה בעקבות שימוש ברובה צלפים שונה

בשבעת החודשים האחרונים משתמש צה"ל בהפגנות בעזה ברובה צלפים רוגר, הנחשב לפחות קטלני, ומספר ההרוגים ירד מ-16 בממוצע בחודש לשניים בחודש
רועי שרון
01 בדצמבר 2019
20:59

המתיחות בדרום: ירידה משמעותית נרשמה בחודשים האחרונים במספר ההרוגים בהפגנות הגדר ברצועת עזה. היום (ראשון) מתפרסם בחדשות הערב בכאן 11, כי אחת מהסיבות העיקריות לירידה במספר ההרוגים הפלסטינים היא השימוש של צה"ל ברובה צלפים "רוגר" בשבעת החודשים האחרונים, כדי לדכא את ההפגנות.


מדובר ברובה צלפים פחות קטלני, שצה"ל משתמש בו בעיקר בהפרות סדר ביהודה ושומרון, ובשבעת החודשים האחרונים הכניס אותו לשימוש בהפגנות הגדר בעזה כדי לצמצם את מספר ההרוגים. עד לכניסת הרוגר לשימוש בדרום נהרגו 200 פלסטינים בהפגנות בעזה - ממוצע של 16 הרוגים בחודש. מאז החל השימוש ברובה הצלפים נהרגו 15 פלסטינים - ממוצע של שני הרוגים בחודש.

ביום שישי האחרון דווח בעזה על נער בן 16 שנהרג בהפרות הסדר מזרחית לח'אן יונס, ועל ארבעה פלסטינים נוספים שנפצעו. גורם באוגדת עזה מסר כי הגיעו עשרות בודדות של פלסטינים למרחב הגדר וכי זוהו התקרבויות ונסיונות חבלה בגדר. זאת לאחר שמארגני ההפגנות על הגדר הודיעו על ביטולן בפעם השלישית ברציפות.

בלילה שבין שישי לשבת תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר עדי טרור של ארגון חמאס בצפון רצועת עזה, בהם מתחם צבאי. התקיפה בוצעה בתגובה לירי מרצועת עזה לעבר שטח ישראל.