חפש
Languages
תיעוד הציוד שתפס חמאס במבצע בחאן יונס

"לצאת, לצאת": הקלטות הקרב הכושל בחאן יונס נחשפות

רשת אל-ג'זירה פרסמה הקלטות של לוחמי הכוח ברגעים בהם נחשפו וניסו להימלט. לפי הערוץ, הכוח הישראלי הצליח להימלט תוך שתי דקות בתום עימות מטווח קרוב
נורית יוחנן
01 בדצמבר 2019
21:31

ערוץ אל-ג'זירה מפרסם הערב (ראשון) פרטים חדשים על הפעולה בחאן יונס בשנה שעברה. פעילי הזרוע הצבאית של חמאס סיפרו לאל-ג'זירה כי הלוחמים הישראלים עוררו חשד בשל מראם השונה, ולכן החלו לחקור אותם. כמו כן, פורסמו בערוץ הקלטות של לוחמי הכוח הישראלי ברגע שבו נחשפו וניסו להימלט, בהן הם נשמעים צועקים בערבית "לצאת לצאת". 

לפי הפרסום, בתגובה לשאלות פעילי חמאס, אמרו אנשי הכוח הישראלי שהגיעו למקום כדי לבקר את קרוביהם בבית חולים. בהמשך, ערכו אנשי חמאס חיפוש, והלוחמים הישראלים הראו תעודות זהות פלסטיניות מזויפות ונחקרו במשך 40 דקות. הכוח הצליח להימלט תוך שתי דקות, בתום עימות מטווח קצר, והשאיר בשטח אמצעים טכנולוגיים, שתיעוד שלהם פורסם בערוץ.

ערוץ אל ג'זירה פרסם גם תיעוד ממצלמות הכוח עצמו, שבו נראים הלוחמים כשהם יורדים מהמשאית שבה נסעו. על פי הערוץ, כמה ימים טרם המבצע, צה"ל הפציץ מצלמות אבטחה שהוצבו באזור הגדר ממנו נכנס הכוח. אחד מאלו שהשתתפו בפעולה, כך נטען, לא הסתנן לרצועה אלא נכנס דרך מעבר ארז תחת הכסות של אג'וא סנטוס, עובד ממוצא פורטוגלי בארגון צדקה בשם Humedic. הוא הכניס ציוד, לפי תחקיר אל-ג'זירה, שהכוח השתמש בו, ולאחר מכן - נעלם.

לפי "אל ג'זירה" אחד המשתתפים לא הסתנן לרצועה, אלא נכנס דרך מעבר ארז תחת הכסות של עובד ממוצא פורטוגלי בארגון צדקה 

בחודש ספטמבר פרסם צה"ל תיעוד מרשת הקשר של מסוק חיל האוויר מרגעי חילוץ הכוח המיוחד בתקרית. בהקלטה נשמעים אנשי כוח החילוץ מיחידת 669 מנסים לברר אם לא נותרו לוחמים בשטח האויב בטרם מסוק הסער ממריא, ושואלים: "אתה רואה עוד לוחמים באזור שלי? אני לא יודע אם כולם עליי". 

מתחקיר הפעולה עלה שסגן אלוף מ' נהרג מאש חברו ליחידה, סגן אלוף א'. התחקיר גילה גם כשלים בפעולת הכוח, אך רובם אסורים בפרסום. מהתחקיר עלה כי הכוח שנכנס לחאן יונס באותו לילה חורפי נתקל בשלושה אנשי חמאס, שעצרו את הלוחמים והחלו לתחקרם. סא"ל מ' הצליח לעכב את אנשי חמאס במשך כ-45 דקות.