חפש
Languages
המחאות נגד עליית מחירי הדלק באיראן
צילום: אי-פי

תחקיר: משמרות המהפכה טבחו בעשרות מפגינים בעיר מהאשאר

לפי ה"ניו יורק טיימס" בין 40 ל-100 מפגינים נהרגו מירי מקלעים לעברם, כשנמלטו לשדה קני סוכר. הכוחות העמיסו את גופותיהם על משאיות והעבירו לבית חולים סמוך
גיא בריצמן
01 בדצמבר 2019
23:26

תחקיר של ה"ניו יורק טיימס" חושף שמשמרות המהפכה טבחו במפגינים בעיר מהאשאר, והרגו בין 40 ל-100 מהם. לפי התחקיר, במחאות שפרצו במדינה לפני כמה שבועות על רקע העלאת מחירי הדלק והגבלת מכירתו, פתחו אנשי משמרות המהפכה באש לעבר הצעירים, שלא היו חמושים, בשדה קנה סוכר בקצה העיר – שם חיפשו מקלט.

העיתון שוחח עם שישה תושבי העיר שבדרום מערב המדינה. הם סיפרו על דרכי הפעולה שמשמרות המהפכה נקטו בניסיון לבלום את ההפגנות, לאחר שמהמפגינים השתלטו על העיר וחסמו את דרכי הגישה. לפי התחקיר, כוחות הביטחון המקומיים ניסו לפזר את ההמון ולפנות את המפגינים אך לא הצליחו בכך.

לפי הפרסום, באחד המקרים כשהגיעו כוחות הביטחון לכניסה לפרבר הצפוני שחרק צ'מראן, הם פתחו באש ללא התראה על עשרות גברים שהפגינו בצומת, והרגו כמה מהם. מפגינים נוספים ניסו להימלט לעבר שדה קנה סוכר, שם ירו כיתרו אותם אנשי משמרות המהפכה וירו עליהם במקלעים לאחר שאחד המפגינים ניסה לירות לעבר הכוחות בקלצ'ניקוב. לפי הדיווחים, 100 אנשים נהרגו בתקרית. הם העמיסו את הגופות על משאית והעיברו אותם לבית חולים מקומי.

בתיעוד שפורסם מוקדם יותר היום נראים כוחות צבא ברחובות העיר, כשהם מצוידים בטנקים ובמכונות ירייה כבדות ומפזרים את המפגינים. למרות התחקיר, מספר ההרוגים באירוע טרם אומת, ובארגון אמנסטי נטען שעשרה בני אדם נהרגו בהפגנה בעיר באותו היום, ולפחות 143 בני אדם נהרגו עד כה.

בשבוע שעבר הודיעו האיראנים כי עצרו שמונה אנשים שלקחו חלק מהפרות הסדר, ונטען שהם מקושרים לסוכנות הביון האמריקנית. המנהיג העליון של איראן חמנאי אמר שארצו הצליחה לסכל "קונספירציה" רחבה, עמוקה ומסוכנת. זאת בהתייחסות למחאות הדלק במדינה. כמו כן אחד מחברי הפרלמנט האיראנים הוסיף ש-7,000 בני אדם נעצרו עד כה בהפגנות.

תגיות:
איראן