המסמך הרבני שעומד למכירה פומבית

פנקס בית הדין הרבני מברגן בלזן הוסר מרשימת המכירה הפומבית

מכירת המסמך אמורה הייתה להתחיל מחר בבית המכירות "קדם" בירושלים. אתמול הוגשה תביעה לבת המשפט למנוע את מכירתו. במסמך מתועדים היתרי נישואין שניתנו ליהודים מפולין ומליטא שבני זוגם נשלחו למחנות השמדה
אנטוניה ימין
02 בדצמבר 2019
16:48
עודכן ב 18:54

בעקבות הלחץ הציבורי ולאחר פניה לבית המשפט הסיר הערב (שני) פנקס ביית המכירות "קדם" את מסמך בית הדין הרבני מברגן בלזן מרשימת המכירה הפומבית. מבית המכירות נמסר: "בחרנו להסיר את הפריט מהמכירה שתיערך מחר ולאחר מאמצים רבים הצלחנו להגיע להסדר עם המוכר, התואם את השאיפה שלנו כי פריטים היסטוריים שעוברים דרך בית המכירות יגיעו למוסדות לאומיים או מוסדות תרבות למען הציבור, גם כאשר הדבר נוגד את האינטרס הכלכלי של בית המכירות".

ב"קדם" ציינו כי כמו כל בית מכירות בעולם, הם אינם הבעלים של הפריטים ולא צד משפטי באף נושא. "אנו מתווכים בין הבעלים לבין הציבור וחשוב לנו לעשות את זה בכל המקצועיות, היושרה והרגישות הנדרשים לכך. למרות זאת. כך גם היה בעבר עם פריטים חשובים שנמכרו כמו דגל ספינת ה'אקסודוס' שהוצא מהמכירה ונתרם למוזיאון השואה בוושינגטון, כדי שיוצג לציבור הרחב כסמל וכאות״.

מוקדם יותר היום תקפה יוכי ריץ-אולבסקי, סגנית יו"ר ארגון שארית הפליטה ברגן בלזן בישראל, בריאיון לכאן רשת ב, את הכוונה למכור את המסמך. "יש למסמך הזה חשיבות היסטורית ממדרגה ראשונה, לא יכול להיות שהוא יהיה בידיים פרטיות". הדברים נאמרו לאחר שאתמול הגיש הארגון תביעה דחופה לבית משפט השלום בתל אביב כדי שיורה לעצור את מכירת פנקס בית הדין של מחנה הריכוז ברגן בלזן, שאמורה הייתה להתחיל מחר.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

"זה מסמך ציבורי, ואם כבר זה שייך למישהו זה שייך לארגון שארית הפליטה, בגלל שאנחנו בעצם היורשים של בית הדין הרבני הזה", אמרה ריץ-אולבסקי. לדבריה "מכירה כזו היא מסחר בשואה". לדברי הארגון, בית המכירות לא נענה לבקשה ואף סירב לחשוף את זהות המוכר. "הלב מצטמרר והדעת מתקוממת על ההתייחסות הצינית, ולפיה הכול סחיר", נמסר בהודעת הארגון. במסמך מתועדים היתרי נישואין שניתנו ליהודים מפולין ומליטא שבני זוגם נשלחו להשמדה במחנות בברגן בלזן, באושוויץ ובטרבלינקה.

בית המכירות ״קדם״ בירושלים תכנן למכור את המסמך במחיר פתיחה של 4,000 דולר. בבית המכירות ציינו טרם ההחלטה לבטל טאת המכירה כי מדובר בתיעוד ראשוני של השמדת יהודי אירופה בשואה, שכן כדי להתיר את העגונות והעגונים חקרו הרבנים באופן יסודי את דרכי ההשמדה וביררו היטב את הסיכוי להינצל.