חפש
Languages
הפרות הסדר האלימות בגבול עזה
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

הארגונים בעזה הודיעו: אחרי שלושה שבועות - ההפגנות בגבול יתחדשו

בהודעת הוועד המארגן של צעדות השיבה נמסר כי הם מזהירים את ישראל מפני ניסיון כלשהו לפגוע בהפגנות
משה ברקוביץ'
02 בדצמבר 2019
11:59

הוועד המארגן של צעדות השיבה ברצועת עזה הודיע היום (שני) כי ההפגנות על הגדר יתחדשו השבוע, אחרי שלושה שבועות של ביטולן. בהודעה שפרסם הוועד המארגן נכתב כי הם מזהירים את ישראל מפני ניסיון כלשהו לפגוע בהפגנות.

במקביל האתר הפלסטיני סווא מדווח כי מנהיג חמאס אסמאעיל הנייה ומנהיג הג'יהאד האסלאמי זיאד נחאלה צפויים לצאת היום מעזה לקהיר. השניים צפויים להיפגש, ולדון בין השאר בהסדרה עם ישראל.

ביום שישי האחרון דווח בעזה על נער בן 16 שנהרג בהפרות הסדר מזרחית לח'אן יונס, ועל ארבעה פלסטינים נוספים שנפצעו. גורם באוגדת עזה מסר כי הגיעו עשרות בודדות של פלסטינים למרחב הגדר וכי זוהו התקרבויות ונסיונות חבלה בגדר. זאת לאחר שמארגני ההפגנות על הגדר הודיעו על ביטולן.

בלילה שבין שישי לשבת תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר עדי טרור של ארגון חמאס בצפון רצועת עזה, בהם מתחם צבאי. התקיפה בוצעה בתגובה לירי מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. בשבת האחרונה פורסם בכאן חדשות כי למרות הירי בסוף השבוע ותגובת צה"ל, במערכת הביטחון מעריכים כי ניתן לחזור למסלול ההסדרה עם עזה.

אמש דווח בכאן חדשות על ירידה משמעותית נרשמה בחודשים האחרונים במספר ההרוגים בהפגנות הגדר ברצועת עזה. אחת מהסיבות העיקריות לירידה במספר ההרוגים הפלסטינים היא השימוש של צה"ל ברובה צלפים "רוגר" בשבעת החודשים האחרונים, כדי לדכא את ההפגנות.

מדובר ברובה צלפים פחות קטלני, שצה"ל משתמש בו בעיקר בהפרות סדר ביהודה ושומרון, ובשבעת החודשים האחרונים הכניס אותו לשימוש בהפגנות הגדר בעזה כדי לצמצם את מספר ההרוגים. עד לכניסת הרוגר לשימוש בדרום נהרגו 200 פלסטינים בהפגנות בעזה - ממוצע של 16 הרוגים בחודש. מאז החל השימוש ברובה הצלפים נהרגו 15 פלסטינים - ממוצע של שני הרוגים בחודש.