מנלדבליט, בחודש שעבר

היועמ"ש: משפטו של נתניהו יתקיים בביהמ"ש המחוזי י-ם; יש לו 30 יום לבקש חסינות

מנדלבליט הגיש ליו"ר הכנסת את כתב האישום נגד ראש הממשלה, אשר כולל את רשימת עדי התביעה. כפי שפורסם בכאן חדשות, השר ארדן, יאיר לפיד ודוד שמרון בין עדי התביעה. נתניהו: "האופן החפוז שבו הוגש המסמך החסר והלקוי ליו"ר הכנסת - מעיד על השפעה של לוח זמנים פוליטי"
אמוץ שפירא, זאב קם וצח שפיצן
02 בדצמבר 2019
13:20
עודכן ב 19:32

מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיש היום (שני) ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. מנדלבליט מציין כי משפטו של ראש הממשלה יתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים, וכי לנתניהו יש 30 יום לבקש חסינות.


כתב האישום שהוגש לאדלשטיין כולל גם את רשימת עדי התביעה. כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, השר גלעד ארדן, יאיר לפיד ודוד שמרון בין עדי התביעה. סך הכול, היועץ הציג רשימה של 333 עדי תביעה. יחד עם ארדן, לפיד ושמרון, נמנים גם, בין השאר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, המוציאים לאור של ישראל היום שלדון ומרים אלדסון, איתן כבל, היועץ המשפטי של הכנסת אייל ינון, בן דודו של נתניהו נתן מיליקובסקי, איש העסקים ארנון מילצ'ן, איש העסקים ג'יימס פאקר וח"כ צחי הנגבי.

הרשימה המלאה של עדי התביעה בכתב האישום נגד נתניהו

ראש הממשלה הגיב למהלך ואמר כי "אם רק היום הגישה התביעה כתב אישום נגד הכולל את רשימת העדים, מה אצה לה הדרך להציג ליו״ר הכנסת מסמך חסר ולקוי בלי רשימת עדים לפני שבועיים, בדיוק ביממה שבו בני גנץ החזיר לנשיא את המנדט להרכיב ממשלה?". 

נתניהו כתב בחשבון הטלגרם שלו כי "נראה שהאופן החפוז והלקוי שבו הוגש המסמך ליו״ר הכנסת, כשכתב האישום עדיין לא היה מוכן, מעיד על לוח זמנים משפטי שמושפע מלוח זמנים פוליטי. הצורך להידרש למאות עדים מעיד על הקושי לשכנע בנכונות הטענות המופרכות נגד ראש הממשלה. כשיש טענה אמיתית לא צריך 333 עדים, וכשאין טענה אמיתית גם 333 עדים לא יועילו. רשימת העדים המנופחת נראית כמו מחווה נוסטלגית ל״דפי זהב". הוציאו רבע מיליארד שקלים בחקירות ברחבי העולם על סיגרים וכמה כתבות רכילות בוואלה. לא יאומן!".

בעקבות הגשת כתב האישום נגד נתניהו לאדלשטיין, אמר היועץ המשפטי של הכנסת אייל ינון כי אין מניעה משפטית להקים ועדת כנסת קבועה כבר בכנסת הנוכחית, כדי לדון בבקשת חסינות לראש הממשלה. ינון הוסיף כי הדבר מותנה בהשגת רוב התומך בהקמת הוועדה. בחוות דעת משפטית שהוציא, ציין ינון כי אם גם לאחר סבב בחירות נוסף יימשך המבוי הסתום הפוליטי, יהיה צורך להקים את ועדת הכנסת גם בלי בקשה הנשענת על רוב של חברי הכנסת. זאת כדי לאפשר דיון בבקשת חסינות ולהימנע מעיכוב ההליכים המשפטיים.

בשבוע שעבר קבע מנדלבליט כי נתניהו אינו חייב להתפטר, למרות כתב האישום נגדו. זאת מכיוון שממילא אין משמעות להתפטרות בזמן ממשלת מעבר. באשר לטענה שגיבוש כתב אישום עשוי, כשהוא לעצמו, להקים עילה לנבצרות של ראש הממשלה, מנדלבליט סבור כי יש להותיר את הסוגיה להכרעה ציבורית־פוליטית.

לקריאת כתב האישום המלא נגד ראש הממשלה נתניהו

לגבי המשך כהונתו של ראש הממשלה כשר, היועץ לא התייחס לסוגיה. זאת בשל הבנתו של מנדלבליט כי ראש הממשלה ממילא מתכנן לוותר על התיקים. גם לגבי הטלת המנדט על נתניהו להקים ממשלה, כצפוי, היועץ לא הכריע בשל היות השאלה תיאורטית בשלב זה.