בני גנץ, בנימין נתניהו
צילום: תומר נויברג והדס פרוש, פלאש 90

גנץ לנתניהו: "נמצא עבורך את המעמד להמשיך לתפקיד באופן הולם בשנתיים הראשונות"

יו"ר כחול לבן אמר בישיבת הסיעה: "לא אהיה מוכן שנרכיב ממשלת בלהות". לדבריו, "מבין שנצטרך לקבל הצעות פשרה, אך לא הצגות פשרה". הליכוד בתגובה: "אסור להחמיץ את השעה". ליברמן: נחתום רק למי שיפעל לאחדות
מיכאל שמש וזאב קם
02 בדצמבר 2019
15:13

יושב ראש מפלגת כחול לבן, בני גנץ, קרא היום (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו להמשיך לפעול להקמת ממשלת אחדות, אך הדגיש שהוא יכהן בתפקיד בשנתיים הראשונות. בדבריו בפתח ישיבת הסיעה אמר גנץ לנתניהו: "נמצא עבורך את המעמד שיאפשר לך להמשיך לתפקד באופן הולם, בשנתיים הראשונות שבהן אכהן כראש ממשלה". 

"אני מבין שחלק מהפשרות, שלא נרכיב את ממשלת החלומות – אך לא אהיה מוכן שנרכיב ממשלת בלהות. אני מבין שנצטרך לקבל הצעות פשרה, אך לא הצגות פשרה. כדי להעביר הצעות פשרה אין צורך בהדלפות, בשיחות עם מקורבים או 'שיחות סגורות'. כחול לבן ניצחה בבחירות, אבל אנחנו מוכנים לאפשר רוטציה ביננו במסגרת ממשלת אחדות. אני אחל בכהונה של שנתיים, בזמן שאתה תוכל להישאר בראשות הליכוד ולטפל בעניינך", הוסיף גנץ. 

מספר שתיים בכחול לבן חבר הכנסת יאיר לפיד אמר כי מצביעי המפלגה לא בחרו בה כדי שתשמש חבל הצלה לנאשם בשוחד ובמרמה והפרת אמונים. "ביבי, כמו ביבי, פועל ממטרה אחת: לפרק את כחול לבן – לא ניתן לו את התענוג", אמר לפיד. 

הליכוד מסרו בתגובה לדבריו של גנץ: "מצער שבני גנץ לא מרים את הכפפה לממשלת אחדות שתממש הזדמנויות היסטוריות למדינת ישראל – וביניהם ברית הגנה עם ארה״ב והחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן. אסור להחמיץ את השעה". 

מוקדם יותר אמר נתניהו באשקלון כי יש הזדמנות היסטורית לסיפוח בקעת הירדן. לדבריו, "הצעתי לבני גנץ הצעה – בוא נממש את ההזדמנויות ההיסטוריות האלה בממשלת אחדות שתוקם עכשיו במתכונת שהצעתי. הלכתי כאן רחוק מאוד לקראת הדבר הזה כי אנחנו צריכים לממש את ההזדמנויות האלה. אנחנו לא צריכים בחירות נוספות".

עם זאת, יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אישר את פרסום כאן חדשות, ואמר בישיבת הסיעה כי הם לא יחתמו על מסמך ההמלצות לאף אחד מהמועמדים – אלא אם זה יוביל להקמת ממשלת אחדות. "מבחינתי האישית הכי קל היה להצטרף לממשלה צרה, לא עשינו את זה כי ישראל זקוקה לממשלה רחבה. אנחנו ממשיכים בפגישות גם כאן ומאחורי הקלעים. ביומיים הקרובים אקיים עשרות פגישות אם לא נצליח למצות את המהלכים השבוע כנראה שהמפלגות הגדולות הצליחו לקחת אותנו לבחירות". 

בד בבד, נתניהו קיים אתמול שיחות עם ראשי מפלגת ימינה – ונראה שהצליח לשכנע את רובם לחתום לו על מסמך ההמלצות לנשיא. אחרי השיחות, בנט ופרץ הסכימו לחתום לנתניהו, ושקד, ששינתה את דעתה, נוטה גם היא לחתום. סמוטריץ' עדיין מתלבט בעניין וביקש לחשוב על כך.