ג'יפ מג"ב ביצהר
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

"כי אתם פוגעים באחים שלי": לוחם גבעתי יידה אבנים על רכבי מג"ב בתפוח

המעשה קרה לפני 10 ימים על רקע פעילות מג"ב ביצהר הסמוכה. הלוחם נשפט ל-28 ימי ריתוק
רועי שרון
02 בדצמבר 2019
21:05

לוחם בגבעתי יידה אבנים על ג’יפים של משמר הגבול במוצב תפוח לפני כעשרה ימים. לדברי כמה מהנוכחים, הלוחם נשאל למעשיו והסביר: ״זה כי אתם פוגעים באחים שלי״. הרקע לתקרית הוא הפעילות של משמר הגבול בתוך ההתנחלות הסמוכה, יצהר. הלוחם נשפט ונידון ל-28 ימי ריתוק. מדובר צה"ל נמסר כי התנהגות הלוחם אינה עולה בקנה אחד עם המצופה מלוחם בצה״ל.


לפני כחודש וחצי נחשף בכאן חדשות כי מפקד גדס"ר גולני, סגן אלוף איוב כיוף, הותקף בידי פעילי ימין בהתנחלות יצהר שבשומרון. הוא הגיש תלונה במשטרה ולאחריה נעצר צעיר תושב יצהר בחשד לתקיפה. המתיחות בין כוחות מג"ב וכמה מהתושבים החלה כאשר כוח של גולני הוקפץ לעימותים אלימים שפרצו בין מתיישבים לפלסטינים על רקע מסיק זיתים. לאחר העימותים, עצר כוח גולני קטין, תושב יצהר בחשד לתקיפה. שבועיים לאחר מכן יודו אבנים לעבר רכב מג"ב סמוך לכניסה ליישוב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. 

כמה ימים לאחר מכן טענו שני תושבי גבעת קומי אורי שליד יצהר כי לוחמי משמר הגבול תקפו אותם בלי סיבה בליל שבת. לדבריהם, תושבים מגבעה סמוכה הגיעו למקום עם מצלמות והזעיקו את מפקד חטיבת שומרון, והוא הרחיק משם את השוטרים. במשטרה אמרו בתגובה כי "במהלך השבת שוב באו עשרות מתפרעים למאחז הבלתי חוקי קומי אורי כדי ליצור פרובוקציות ולהתעמת עם הלוחמים שאוכפים צו שטח צבאי סגור. המשטרה מגנה כל שימוש בכוח ותפעל בתקיפות מול כל מי שיפגע בלוחמים שפועלים לאכוף את החוק ולהבטיח את שלומם וביטחונם של התושבים". 

גורם ביטחוני התייחס לפני כשלושה שבועות לעימותים ביצהר בין כוחות הביטחון לנערי גבעות, במהלכם נפצעו שלושה שוטרים: "האירועים מוכיחים שכבר לא מדובר בקומץ עברייני, אם כי בקבוצה גדולה, המורכבת בחלקה מתושבי המקום, שחיבלו בעבודת כוחות הביטחון ופגעו בשוטרים ולוחמים. הגיע הזמן שקולם של הרוב ישמע ושההנהגה תוקיע באופן אמיתי את האלימות". כוחות מג"ב תוגברו באזור יצהר בתגובה לאירועים.