האי בכנרת שנחשף בקיץ שעבר
צילום: פלאש 90

תחזית חמורה לישראל: יותר חם, פחות ימי גשם

השרות המטאורולוגי מפרסם לראשונה דוח המתריע מפני המשך פליטת גזי חממה בהתייחסות לשינויי האקלים בישראל. על פי הדוח הטמפרטורה הממוצעת עלתה משנת 1950 ועד לשנת 2017 ב־1.4 מעלות – מגמה שתמשך גם בעתיד אם לא נפעל בעניין בהקדם • האו"ם הודיע כי העשור הנוכחי צפוי להיות החם בהיסטוריה
שרון וכסלר
03 בדצמבר 2019
10:00
עודכן ב 11:15

משבר האקלים הגיע גם לישראל: השרות המטאורולוגי מפרסם היום (שלישי) לראשונה דוח מקיף וחמור המתייחס לשינויי האקלים באזורנו. על פי הדוח, הלילות והימים בישראל נעשים חמים יותר – וכמות הגשמים פוחתת. בסוף המאה הקרובה המצב יהיה גרוע בהרבה.

השרות המטאורולוגי קובע שלשינויי האקלים יהיו השפעות מטלטלות על ענפי המשק השונים. לפי הדוח, השינויים נגרמים בין היתר כתוצאה מהעלייה בריכוז גזי החממה.

מגמות השינוי במידות החום:
מהדוח עולה כי הטמפרטורה הממוצעת עלתה ב־1.4 מעלות בין השנים 1950–2017 (כמעט פי שניים מהמגמה העולמית). עוד נחשף כי עד 2050 הטמפרטורה עלולה לעלות בעוד 1.2 מעלות – במידה ולא תעשה פעולה קיצונית שתעזור בהפחתת גזי החממה. כמו כן עולה שעל פי מגמת העבר – הימים והלילות נעשים חמים יותר (בעיקר בקיץ). בשירות צופים כי המגמה הזו תמשך.

מגמות השינוי בכמות המשקעים:
על פי הדוח, ב־30 השנים האחרונות ישנה מגמה של הפחתת כמות המשקעים  השנתית (ירידה של 25 מילמטרים בעשור). עוד קובע הדוח כי לקראת סוף המאה ה־21 – מגמה זו תגבר. נוסף על כך, בצל המגמה בשנים האחרונות של צמצום ימי הגשמים השנתיים, עולה מהדוח כי עד סוף המאה ימי הגשם יפחתו ב־12–13 ימים, וכמות המשקעים תפחת ב־15%–25%.

בתוך כך, האו"ם הודיע היום כי העשור הנוכחי צפוי להיות החם ביותר בהיסטוריה. על פי נתונים שפרסם הארגון המטאורולוגי העולמי (WMO), שנת 2019 עומדת להיות השנה השנייה או השלישית החמה ביותר שנמדדה. הארגון מעריך כי החום יוצא הדופן נובע מפליטת גזי חממה.