-
צילום: גטי אימג'ס ונתי שוחט, פלאש 90

היום הבינ"ל לזכויות אנשים עם מוגבלות: "בגיל 17 גיליתי שאני על הרצף האוטיסטי"

על אף האבחון המאוחר, חבריו של עודד ממשיכים להתנהג אליו כרגיל • עדי, עיוור מלידה, גבר על ההצקות בבית הספר רק כשלמד לקבל את עצמו • שי הבין שכיסא גלגלים הוא לא סיבה להישאר רווק | סיפורים מהחיים לרגל היום הבין לאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות
מערכת כאן חדשות
03 בדצמבר 2019
11:29
עודכן ב 14:39

היום הבין לאומי לזכויות אנשים בעלי מוגבלות | עודד פישר בן ה-29 הוא אקדמאי בעל שני תארים שנמצא על הרצף האוטיסטי. בריאיון היום (שלישי) לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, סיפר עודד כי גילה שהוא נמצא על הרצף רק בגיל 17: "ההורים לקחו אותי לשיחה וסיפרו לי על זה, הם הרגישו שהגיע הזמן".

האזינו לריאיון המלא עם עודד בכאן רשת ב

הגילוי המאוחר לא הפריע לחבריו של עודד: "יש לי מעגל מאוד סגור של חברים שאני מכיר כ-20 שנים. הם לא ידעו שאני על הרצף עד גיל 25, כשסיפרתי להם על זה, להפתעתי, הדברים לא ממש השתנו". עודד הוסיף כי חבריו מתעניינים ושואלים שאלות על החיים "בעולם שלו", אך הם לא שינו את יחסם אליו.

כמו בעלי מוגבלות רבים, גם הוא נאלץ להתמודד עם קשיים בחיפוש אחר עבודה: "ברגע שנודע למעסיק שאני על הרצף, אוטומטית עולות שאלות כמו - 'איזו סביבת עבודה נוחה לך?', 'מה אתה לא יכול לעשות?'". עודד הוסיף כי מעסיקים מתמקדים בחסרונות ולא בחוזקות ובדברים שיש לו להציע.  


 עדי: "יכולתי לרחם על עצמי שאני עיוור - או להתמודד"

עדי, עיוור מלידה ומורה לחינוך מיוחד סיפר על ההתמודדות מילדות עם העיוורון ועל השינוי שעבר כילד: "הבנתי מהר מאוד שיש לי שתי אופציות בחיים – לשבת בבית ולרחם על עצמי או לצאת לאוויר העולם". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב תיאר עדי את המעבר לבית ספר חדש כתלמיד חטיבה, שבו היה העיוור היחידי: "היו קוראים לי בשמות, מציבים לי מסלולי מכשולים ושמים לי נעצים על הכיסא". 

השינוי בחייו של עדי חל בזכות מורה בבית ספרו, שדחף אותו ליזום קשר ישיר עם התלמידים בכיתתו. בעזרת ההנחיה של המורה, עדי הבין שמשהו בחשיבה שלו צריך להשתנות, והוא יזם שיחה עם חבריו לכיתה: "הייתי בטוח שהילדים עוינים אותי, והתברר שזה היה ההיפך, כולם שאלו שאלות ורצו לעזור. הבנתי שאם אני אראה לסביבה שאני שלם עם עצמי – זה מה שאני אקבל בחזרה". 

האזינו לריאיון המלא עם עדי בכאן רשת ב

שי: "הבנתי שכיסא הגלגלים הוא לא הסיבה שאני לא בזוגיות"

שי רלר, אנליסט יוצר תוכן ומרצה, עבר תאונת דרכים לפני 15 שנים בחו"ל, שהותירה אותו מרותק לכיסא גלגלים. על אף הפציעה הקשה, שי השלים תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים ואף יצא לשוק העבודה: "קשה לגרום למנהל בריאיון עבודה להבין שיושב פה בן אדם שיש בו יותר ממגבלה פיזית".

בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב סיפר שי על הצ'אנס שקיבל לפני שמונה שנים: "התקבלתי לעבוד כאנליסט בסלקום. בהתחלה היו לי הרבה חששות. בסוף אתה יושב וצריך לתת את התפוקה, לדעת לקבל מצד אחד ביקורת ומצד שני מחמאות, כמו כל אחד אחר".

האזינו לריאיון המלא עם שי בכאן רשת ב

במטרה להגשים את המטרות שלו בחיים, על אף המוגבלות, שי פעל גם בתחום הזוגי: "הבנתי שזה שאני יושב בכיסא גלגלים אולי לא עוזר לי להכיר בחורה, אבל זו לא הסיבה שאני לא נמצא בזוגיות. לא חסרים גברים ונשים שלא יושבים בכיסא גלגלים וגם הם לא נמצאים בזוגיות". היום שי נשוי לעידית כבר שלוש שנים.