-
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

הרמטכ"ל מינה ועדה לבחינת אופן איסוף הנתונים של גיוס חרדים

חשיפת כאן חדשות: בראש הוועדה יעמוד האלוף במילואים רוני נומה, והיא תבחן נתונים מהשנים 2018-2011. במקביל, יו"ר ועדת החוץ והביטחון גבי אשכנזי החליט לקיים דיון בנושא, ולזמן אליו את נציגי צה"ל ומשרד הביטחון. בתנועה לאיכות השלטון יגישו תלונה במשטרה
רועי שרון
04 בדצמבר 2019
15:31

זיוף נתוני גיוס חרדים | בעקבות חשיפת כאן חדשות, הרמטכ"ל אביב כוכבי הודיע היום (רביעי) על הקמת ועדה שתבחן את אופן איסוף הנתונים של גיוס חרדים בשנים האחרונות. בראש הוועדה יעמוד האלוף במילואים רוני נומה, והיא תבחן נתונים מהשנים 2018-2011. במקביל, יו"ר ועדת החוץ והביטחון, חבר הכנסת גבי אשכנזי, החליט לקיים דיון בנושא ולזמן אליו את נציגי צה"ל ומשרד הביטחון.

מוקדם יותר התנועה לאיכות השלטון הודיעה כי תגיש תלונה במשטרה, במטרה לפתוח בחקירה פלילית בנוגע לאופן איסוף הנתונים על גיוס חרדים. יו"ר התנועה, עורך הדין אליעד שרגא: "השקר מגיע לדרגים הגבוהים ולא נגמר בסגן אלוף. אלו הערכים שעליהם צה"ל רוצה לגדל דורות של חיילים וקצינים?". 

הבוקר נחשף בכאן חדשות כי במשך שנים צה"ל זייף בכוונת תחילה והגדיל במאות אחוזים את כמות החיילים החרדים שהתגייסו לצבא. בצה"ל שיקרו לכל הגורמים הממשלתיים: לוועדת החוץ והביטחון, לרמטכ"ל ולשר הביטחון - כדי לעמוד ביעדי הגיוס.


עוד נחשף כי מספר המתגייסים הוכפל ואף שולש. בשנת 2017 דיווח צה"ל על כך שגויסו 3,070 חיילים חרדים, אך בפועל התגייסו רק 1,300. בצבא הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם כאלה שאינם חרדים על פי הקריטריונים שנקבעו וכאלה שאינם דתיים כלל.

דובר צה"ל הגיב לפרסום: במסגרת בדיקה שיזם צה״ל שנעשתה לאחרונה, נבדקו בשנית נתוני גיוס החרדים בשנת 2017. מבדיקה ראשונית עולה כי בספירה נתגלו פערים, אך מקורם אינו נובע, בשום צורה ודרך, מניסיון מערכתי של צה״ל להטעות בנתונים.