חיילים בפעילות
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

450 חיילים שגויסו בשנה שעברה והוגדרו חרדים - היו חילונים

מדובר ב-15% מתוך מתגייסי 2018 שהוגדרו "יוצאי העולם החרדי". ועדת הבדיקה שמינה הרמטכ"ל בראשות האלוף במילואים רוני נומה תבדוק אם קצינים בכירים ידעו על זיוף הנתונים. ראש אכ"א: "אין לנו שום סיבה לנפח את המספרים"
כרמלה מנשה ורועי שרון
04 בדצמבר 2019
22:34

זיוף נתוני גיוס החרדים: כ-15% אחוזים מן המתגייסים בשנה שעברה שהוגדרו "יוצאי העולם החרדי", היו חילונים שאין להם שום קשר לעולם החרדי. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. ככל הנראה מדובר בסדר גודל של 450 חיילים מתוך 3,000 שגויסו בשנת 2018 והוגדרו חרדים.


בעקבות חשיפת כאן חדשות, הודיע היום הרמטכ"ל אביב כוכבי על הקמת ועדה שתבחן את אופן איסוף הנתונים של גיוס חרדים בשנים האחרונות. בראש הוועדה יעמוד האלוף במילואים רוני נומה, והיא תבחן נתונים מהשנים 2018-2011. נוסף על כך, תבדוק הוועדה האם קצינים בכירים ידעו על זיוף הנתונים. "התקלה הזאת התגלתה על ידינו, בעיניי מדובר בטעות שצריכה להיבדק", כך אמר הערב האלוף מוטי אלמוז בריאיון בחדשות הערב. האלוף אלמוז הוסיף "אין לנו שום סיבה לנפח את המספרים, מה זה ייתן לצה"ל?".


הבוקר נחשף בכאן חדשות כי במשך שנים צה"ל זייף בכוונת תחילה והגדיל במאות אחוזים את כמות החיילים החרדים שהתגייסו לצבא. בצה"ל שיקרו לכל הגורמים הממשלתיים: לוועדת החוץ והביטחון, לרמטכ"ל ולשר הביטחון - כדי לעמוד ביעדי הגיוס. עוד נחשף כי מספר המתגייסים הוכפל ואף שולש. בצבא הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם כאלה שאינם חרדים על פי הקריטריונים שנקבעו וכאלה שאינם דתיים כלל.