חייל מתפלל בכותל המערבי
צילום: דניאל דרייפוס, פלאש 90

זיוף נתוני גיוס החרדים: החזון הרומנטי בדרך להסתיים?

המנגנון שהכליל את 15% האחוזים ברשימת החרדים, בזמן שמעולם לא דרכו בעולם החרדי, צריך להיחקר עד לרמת הדרג שביצע, הדרג שאישר, והדרג שידע ושתק. אם בעקבות הממצאים שיציג האלוף במיל' נומה יחליטו בצה"ל שאין יותר דבר כזה "יוצאי העולם החרדי", יתברר השקר ששרד ועדות ובג"צים, ממשלות ומשברים
רועי שרון, פרשנות
04 בדצמבר 2019
23:38

בתום הבדיקה שעורך צה"ל, תיחשף החברה הישראלית למספר האמיתי של החרדים שמתגייסים לצבא. זה יהיה רחוק מאד מהנתון המוכר שעומד על כ-3,000. ההסבר לכך יהיה כמובן היעד שהממשלה הציבה לצבא. יעד שבשביל להשיגו, הוחלט להכתיר "חרדי" כל מי שלמד לפחות שנתיים בישיבה חרדית בגיל תיכון, גם אם הוא הגיע לגיוס במצב "מסורתי לייט".

הבלוף הזה היה מוכר וידוע לכול מי שביקר ביחידה חרדית או עסק בנושא. אבל מה שעבד עד הבוקר, לא יעבוד יותר. המסיבה הזאת עומדת ככל הנראה לקראת סיום. בפרשה הזאת יש גם היבטים שעלולים להתגלגל למחוזות של טוהר המידות. המנגנון שהכליל את 15% האחוזים ברשימת החרדים, בזמן שמעולם לא דרכו בעולם החרדי, צריך להיחקר עד לרמת הדרג שביצע, הדרג שאישר, והדרג שידע ושתק. זו התנהלות מטרידה וחמורה שראוי שתתברר בקרוב.

אבל ההקשר הרחב של הפרשה שחשפה כרמלה מנשה נוגע להמשך פרויקט גיוס החרדים לצבא. אם בעקבות הממצאים שיציג אלוף במילואים רוני נומה יחליטו בצה"ל שאין יותר דבר כזה ״יוצאי העולם החרדי״, ויש רק או חרדי או לא חרדי, יתברר השקר הגדול, השקר ששרד ועדות ובג"צים, ממשלות ומשברים.

כי פתאום נגלה כולנו, במספרים מוחלטים, שכמעט אין חרדים בצבא. בממשלה יבינו שהיעדים שהציבו הם בגדר פנטזיה. באוצר יתחילו לשאול למה צריך את כל התקציבים האלה - של בסיסים ומשכורות ותקנים. בצבא יידרשו להסביר על מה ולמה כל הלוגיסטיקה המאוד מורכבת והמאמץ המוגבר ביחידות המגדריות.

ואז, כך זה נראה, החזון הרומנטי של גיוס חרדים לצה"ל יספוג מהלומה קשה, אם לא יגיע אל קצו.