חפש
Languages
טיל איראני
צילום: אי-פי

שגרירים באו"ם: איראן פיתחה טיל שמסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני

צרפת, גרמניה ובריטניה למזכיר האו"ם: נעשו שיפורים בטיל הבליסטי "שיהאב 3". שר החוץ האיראני זריף: "המכתב הוא ניסיון נואש לכסות על אזלת היד האומללה שלהם"
רויטרס
05 בדצמבר 2019
06:21

איראן פיתחה לפחות טיל בליסטי אחד שמסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני. כך הודיעו הלילה (חמישי) שגרירי המדינות צרפת, גרמניה ובריטניה באו"ם במכתב למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. השגרירים טענו שבטיל "שיהאב 3" של טהראן הוכנסו שיפורים שמאפשרים לו לשאת ראש נפץ גרעיני במשקל של לפחות חצי טונה למרחק של לפחות 300 קילומטרים.

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף הגיב על המכתב וכתב בטוויטר: "ניסיון נואש לכסות על אזלת היד האומללה שלהם לא לעמוד בדרישות הסכם הגרעין". צרפת, גרמניה ובריטניה דחקו במזכיר האו"ם להצהיר בישיבתה הבאה של מועצת הביטחון כי תוכנית הטילים מנוגדת להסכם הגרעין בין טהראן לבין למעצמות. המועצה תתכנס בעוד שבועיים לדון ביישום הסכם הגרעין שאותו אישרה לפני כארבע שנים. מדובר באותו הסכם שממנו פרש לפני שנה וחצי ממשל טראמפ באופן חד צדדי.

במכתב הוזכר סרטון שפורסם ברשת לפני כשמונה חודשים שמתועד ניסוי בשיגור של טיל חדש לטווח בינוני - "שיהאב 3", לטענת השגרירים זה הטיל שבו נעשו שיפורים. בנוסף, הוזכרו עוד שלוש דוגמאות להתקדמות מדאיגה בתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן, בהם "בורקאן 3" - טיל חדש לטווח בינוני המונע בדלק נוזלי ויכול לגמוע מרחק של 1,300 קילומטרים.

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס למכתב ואמר: "המשטר האיראני אינו מפסיק את מאמציו להשגת נשק להשמדת המונים ויכולות שיגור. גם האירופים מבינים שאיראן היא סכנה לשלום העולם ויציבות האזור. הגיע הזמן לעבור ממכתבים למעשים. הגיעה העת להכביד משמעותית את הסנקציות על איראן".

דובר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן בהרוז כמאלוואנדי אמר לפני כחודש כי "בהתבסס על הצרכים וההוראות שלנו, אנחנו מעשירים כעת אורניום ברמה של 5%". ההודעה מגיעה לאחר סדרה של הסתייגויות מהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין. לפי ההסכם הוגבלה העשרת האורניום של איראן לרמה של עד 3.67%.