t
צוללת
צילומים: נועם רבקין פנטון, יונתן זינדל ויהודה חיים

פרשת הצוללות: חשודים מרכזיים יואשמו בשוחד כפוף לשימוע

בן דודו של ראש הממשלה, עו"ד דוד שמרון יואשם בהלבנת הון ולא בשוחד. עד המדינה לשעבר גנור יואשם במתן חצי מיליון שקלים למפקד חיל הים לשעבר מרום עבור "ייעוץ"
תמר אלמוג
05 בדצמבר 2019
13:50
עודכן ב 14:11

פרקליט המדינה שי ניצן פירסם היום (חמישי) את החלטתו על הגשת כתבי אישום בפרשת הצוללות, שבה נחקר חשד להטיית מכרזים לרכש צוללות וספינות סער מחברת "טיסנקרופ" הגרמנית. כפי שפורסם בכאן חדשות, ההחלטה כוללת הגשת כתב אישום כפוך לשימוע של רובם המכריע של החשודים בפרשה בגין שוחד. לאחר התלבטות, הוחלט בפרקליטות לכלול בכתב האישום כי עורך הדין דוד שמרון, אך הוא לא יואשם בשוחד וקבלת דבר במרמה – אך כן על הלבנת הון. טרם התקבלה החלטה בעניינו של אבריאל בר יוסף, שהיה המשנה לראש המטה לביטחון לאומי. 

כתב אישום כפוף לשימוע יוגש נגד עד המדינה לשעבר מיקי גנור, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום, ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה לשעבר דוד שרן והשר לשעבר אליעזר (מודי) זנדברג - בגין שוחד. רמי טייב, שהיה יועץ פוליטי לשר יובל שטייניץ יואשם בתיווך לשוחד. יועץ התקשורת יצחק (צחי) ליבר יואשם בהלבנת הון וסיוע לעבירות מס. 

גנור היה סוכן יצרנית הצוללות הגרמנית "טיסנקרופ", וסיכם עמה על קבלת עמלה על כל מכירת כלי שיט לישראל. בפרקליטות אומרים כי גנור קיבל עמלה על ייצוג טיסנקרופ של יותר מעשרה מיליון אירו ובד בבד ניסה לשחד עובדי ציבור בכירים ביותר ממיליון שקלים כדי שיקדמו את רכישת הצוללות. לפי כתב החדשות, "משעה שגנור התמנה לסוכן התאגיד ובשנים שלאחר מכן, פעל גנור בדרכים שונות תוך שימוש בעובדי ציבור שונים על מנת לקדם את עסקיו, תוך הבטחות למתן שוחד וסיכום על מתן שוחד בעד פעולות הקשורות בתפקידיהם של עובדי הציבור על מנת לקדם ביצוען של עסקאות לרכש כלי שיט בין מדינת ישראל לתאגיד, ובכך להגדיל את רווחיו".

כך, לפי הפרקליטות, גנור שילם כחצי מיליון שקלים למרום עבור "ייעוץ". בין השניים התגבשה "הבנה, הסכמה וציפייה, בזמן שמרום כיהן כמפקד חיל הים, לפיה מרום יקבל תגמול מגנור בעד פעולות שיבצע בעבורו כמפקד חיל הים". לאחר שחרורו של מרום מצה"ל הוא דרש מגנור לשלם לו כספים בעד הפעולות שביצע בתפקידו כמפקד חיל הים לטובת מינויו של האחרון לסוכן "טיסנקרופ" בישראל ולטובת קידום העסקאות העתידיות.

לפי כתב החשדות, "כדי להסוות את המתת, סיכמו השניים כי גנור ייתן את המתת למרום תוך הצגתה בכזב כתשלומים המשולמים בגין העסקת מרום כיועץ עצמאי של גנור. בהתאם לסיכום, החל מאפריל 2014 ועד לנובמבר 2016, העביר גנור למרום, מהחברות שבבעלותו לחברה שבבעלות מרום, מתת של 557 אלף שקלים".

עוד לפי כתב החשדות, דוד שרן לקח אף הוא שוחד מגנור ב 129 אלף שקלים בסך הכל בשלוש פעימות שונות - חלקן בעת שהיה ראש מטה השר שטייניץ וחלק בזמן שניהל את לשכת נתניהו. על השר לשעבר זנדברג נכתב כי קיבל מגנור 107 אלף שקלים בין השנים 2016-2012, תמורת סיועו כיו"ר קרן היסוד בקידום ענייניו העסקיים של גנור. 

דוד שמרון הגיב: "קיבלתי עכשיו את כתב החשדות ועיינתי בו: אין בו צוללות. אין בו שוחד. אין בו מרמה. ובכל זאת מה יש בו? עבירה טכנית המתוארת באופן פומפוזי תוך טעויות ניכרות בעובדות, ועל כן בשימוע שייערך גם היא תוסר מסדר היום".

מרום מסר בתגובה, באמצעות עורכי דינו ציון אמיר ואייל רוזובסקי: ״קיבלתי בעצב ובכאב את ההחלטה השגויה של פרקליט המדינה על הגשת כתב האישום נגדי. אני מכבד את רשויות החוק בישראל, אך סבור כי כתב החשדות מופרך מן היסוד. אני מכיר את העובדות ובטוח בחפותי. בכוונתי להיאבק ולהוכיח לכל פקודיי ב-40 שנות שירותי הצבאי, ולכל עם ישראל כי לא נפל רבב במעשיי. אני בטוח כי לאחר שימוע, תשתנה ההחלטה ולא יוגש כתב אישום נגדי״.

באוקטובר פורסם בכאן חדשות שבפרקליטות מאמינים כי גם אחרי שעד המדינה מיקי גנור חזר בו, יש מספיק ראיות נגדו ונגד חשודים אחרים. כמו כן התברר שישנה דילמה בעניין תיקו של מפקד חיל הים לשעבר מרום, שכבר בשלב החשדות התיק בעניינו נחשב חזק פחות. כל החשודים מכחישים בתוקף את החשדות נגדם, וטוענים כי מדובר בפרשנות שגויה לפעולות חוקיות לחלוטין.

בחודש שעבר אמר שמרון לכאן חדשות כי אין ספק שלא עבר שום עבירה בתיק 3,000 וכי הוא מקווה שהמערכת תשתכנע. הוא הגיע לדיון בתביעת לשון הרע שהגיש אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי, והוסיף: " אני מקווה שההחלטה תהיה חיובית. לא נכנסתי לדכאון לפני ואני לא באופוריה לאור השמועות כעת". 

לפני שבעה חודשים הודיעה הפרקליטות לגנור כי בוטל הסכם עד המדינה עמו בפרשה. פרקליטות מחוז מיסוי וכלכלה, הודיעה לגנור כי הוא הפר את ההסכם בשל מסירת גרסאות השונות מהותית מגרסאות קודמות שמסר, סמוך ולאחר חתימת ההסכם, ובשל הפגיעה במהימנותו. בהמשך נקבע שגנור לא יוכל להגיש בקשות ליציאה מהארץ. זאת בזמן שגנור טען כי אם לא יגיע להונגריה הוא צפוי לעמוד בפני עיקול נכסים בשווי של מיליוני אירו.