ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

פרסום ראשון: אבריאל בר יוסף יואשם בשוחד בתיק 3000

המשנה לראש המל"ל ומפקד השייטת לשעבר יואשמו בעבירות שוחד. לדעת פרקליט המדינה הראיות נגדם מוצקות והם לא נכללו בטיוטת כתב האישום בשל סיבות טכניות בלבד • טיוטת כתב האישום מלמדת על הנזק שהסב עד המדינה מיקי גנור בכך שחזר בו מההסכם
מרדכי גילת ורועי ינובסקי
05 בדצמבר 2019
20:49

תיק 3000: שמותיהם של שני חשודים מרכזיים בפרשה, המשנה לראש המל"ל לשעבר אבריאל בר יוסף אבריאל בר יוסף ומפקד שייטת 13 לשעבר שי ברוש - לא נכללו בטיוטת כתב האישום שהוגשה היום (חמישי). אך פרקליט המדינה שי ניצן החליט כי השניים יואשמו בעבירות שוחד, והסיבה לכך שהם לא הוזכרו בטיוטה היא טכנית ביסודה. ניצן סבור כי הראיות נגד השניים מוצקות.


טיוטת כתב האישום מלמדת על הנזק הגדול שנוצר בשל חזרתו של עד המדינה מיקי גנור מעדותו. נגד איש סודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עורך הדין דוד שמרון, נאספו ראיות מוצקות לכאורה, שהיו מספיקות כדי להאשימו בעבירה של תיווך לשוחד בנוסף לעבירה שבה הוא יואשם, הלבנת הון. אך גנור חזר בו מהסכם עד המדינה שנחתם עמו ופגע קשות ביכולת להוכיח מעבר לספק סביר את מעורבותו של שמרון בעבירת התיווך לשוחד. גנור עצמו, אם יורשע בעבירות המיוחסות לו, צפוי לשבת בכלא שנים ארוכות.

בתוך כך, מתגלים פרטים נוספים על חקירת הפרשה המסועפת: אחד הממצאים שהדהימו את החוקרים הוא הדלת הפתוחה שקיבל גנור, שהיה אז נציג חברת הספנות הגרמנית טיסנקרופ, במשרדי הממשלה ואצל מקבלי ההחלטות, בין היתר בפגישות עם בכירים.


אחת הפגישות שקיים הייתה בלשכת ראש הממשלה. מדובר בפגישה שקיים עם אייל חיימובסקי, מנהל הלשכה, ושאותה תיאם מודי זנדברג - החשוד בעבירות שוחד בפרשה.

אחרי שחזר בו מהסכם עד המדינה, טען גנור שהוא לא עשה דבר שלא מקובל בעסקאות רכש ביטחוני, שם מועסקים באופן שגרתי יועצים. בהודעה שיצאה מטעמו נטען כי "התיק נופח וכי התשלומים שולמו ליועצים כדת וכדין".

במשפט יטען גנור לכשלי חקירה - כי העיד אחרת בגלל לחצים בעייתיים, ותדרוכים לא מתועדים שבהם נאמר לו מה להגיד: "החוקרים הכניסו לי מילים לפה".