נתניהו, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: חשוב שאהיה רה"מ חצי שנה, רעיון הבחירה הישירה - מתחיל להיות מעניין

רה"מ על הפגישה עם פומפאו בליסבון: סיכמנו לקדם את נושא ברית ההגנה בין ישראל לארה"ב, שאני חושב שיש לה חשיבות גדולה"
עמיחי שטיין
05 בדצמבר 2019
19:58

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (חמישי) לרעיון הבחירה הישירה ואמר כי הוא "מתחיל להיות מעניין". הוא הוסיף לגבי המשא ומתן להרכבת הממשלה כי "חשוב שאהיה ראש הממשלה לחצי שנה לפני שנכנסים לתקופת הדמדומים של הבחירות בארצות הברית".


בנוגע לטענות כי הנסיעה לליסבון היא "ספין", אמר נתניהו כי הפגישה עם פומפאו "הייתה קריטית לישראל" וכי עלו 12 נושאים במהלך השיחה, ולא מעט מהם קשורים לאיראן. הוא הוסיף כי החליט לקדם יחד עם ארצות הברית את נושא ברית ההגנה.

"הנושא שסיכמנו לקדם אותו הוא נושא ברית ההגנה שאני חושב שיש לה חשיבות גדולה", אמר ראש הממשלה. "נעשה את זה בשיתוף פעולה מלא עם צה"ל וזרועות הביטחון, כך שיישמר חופש הפעולה של מדינת ישראל". נתניהו הוסיף כי טיוטה ראשונית של ההסכם עלתה ועברה אצל שני הצדדים.

על השאלה מדוע הוא מעוניין להישאר חצי שנה בתפקיד ראש הממשלה, אמר כי "הם (כחול לבן) טענו שהם לא רוצים לשבת תחת ראש ממשלה עם כתב אישום, למרות שאזרחים בחרו והחוק מאפשר. אבל זה לא התקבל. הם לא זזו ננו מטר. כדי לקדם את ברית ההגנה, לפני שנכנסים לתקופת הדמדודים של בחירות בארצות הברית, אמרתי שחשוב שאשאר חצי שנה".

בעניין האפשרות לבחירות שלישיות אמר נתניהו כי הוא מתכוון לעשות מאמץ עליון, חרף ההתנגדות של כחול לבן, לנסות ולמנוע את הבחירות המיותרות. על הפריימריז במפלגתו אמר כי ביום ראשון יתכנס מרכז הליכוד למנוע פריימריז לרשימת הכנסת. 

נתניהו גם התייחס להצעה של בחירות ישירות לראשות הממשלה: "אם טוענים שהציבור מכיר אותי, וטוענים שהוא עייף, בואו נלך לבחירה ישירה. אני חושב שהנושא של בחירה ישירה מתחיל להיות מעניין".

בליכוד פרסמו הערב הודעה, לפיה "ראש הממשלה עומד מאחורי ההצעה שהועברה על ידי צוות המשא ומתן, לפיה יוותר על כהונה רציפה של שנתיים כמקובל, ויכהן בתחילה בחצי השנה הראשונה. השנה וחצי הנוספות של כהונתו יושלמו לאחר השנה וחצי של כהונתו של בני גנץ. זאת במטרה למנוע בחירות מיותרות ולהביא להקמתה של ממשלת אחדות רחבה"

ראש הממשלה התייחס בדבריו גם לנושא ההסדרה מול חמאס: "חמאס מעוניין בהסדרה, עובדים על כך ברגע זה. יש אפשרות, ואולי הזדמנות, לקדם את זה. הם לא יכירו בנו ואנחנו לא נכיר בהם, אבל יש סיכוי לקדם את זה והם כבר יודעים שלא ייפטרו מאתנו".