הראפר שנעצר במרוקו

השוויון בירושה והראפר שביקר את המלך - ונעצר

עורכת דין קופטית במצרים הצליחה לקבל חלק שווה לאחיה בירושה, למרות חוקי האסלאם • הראפר סימו אל-גינאווי נעצר לאחר שפרסם שיר שבו ביקר בחריפות את השלטונות במדינה ובעקיפין גם את המלך וסביבתו
רועי קייס
06 בדצמבר 2019
22:52

אחת הסוגיות שמרתקות את מדינות ערב היא נושא הירושה. בשבוע שעבר נרשמה התפתחות במצרים כאשר עורכת דין קופטית, הודא נסראללה, הצליחה לקבל בתום מאבק משפטי חלק שווה בירושה עם אחיה.


לפי האסלאם, האישה מקבלת פחות מאשר הגבר, בערך בשליש. זאת בהתאם לחוקי ההלכה שבתי הדין במצרים שופטים לפיהם, בתי דין מיוחדים לקופטים או ליהודים אינם קיימים. התביעה של נסראללה הוגשה כבר ב-2018 בדרישה להחיל עליה את ההלכה הקופטית הנוצרית-אורתודוקסית, שלפיה הירושה מחולקת שווה בשווה בין גברים לנשים, אלא שבזמנו בית המשפט החליט לדחות את עתירתה ולקבוע שהירושה תחולק בהתאם להלכה האסלאמית. היא לא וויתרה ולבסוף השיגה את יעדה.

בתוניסיה, בעידודו של הנשיא המנוח, באג'י אל-קאיד א-סבסי, אושרה הצעת חוק בפרלמנט לפיה יהיה שוויון בין הגבר לאישה מבחינת הירושה, אך זה מקרה יחיד במינו. סיפור הירושה מבחינת נסראללה ומבחינת נשים נוספות בעולם הערבי הוא סוג של מבחן בעניין קידום מעמד האישה. עצם העובדה שברוב המדינות המצב עומד על כנו, כלומר חוסר שוויון בנושא הזה, מראה מבחינתן שאנחנו רחוקים ממה שמצופה.

הראפר שביקר את מלך מרוקו - ונעצר

לא קלים חייהם של הראפרים במרוקו. אפשר לשאול את הראפר סימו אל-גינאווי, שבשבועות האחרונים נעצר בידי השלטונות אחרי שפרסם ברשת שיר קליט במיוחד בשם "יחי העם", שבו ביקר בחריפות את השלטונות במדינה ובעקיפין גם את המלך וסביבתו. בית המשפט שלח אותו לשנת מאסר. השיר שזכה למיליוני צפיות נכתב בתגובה על תחושת העלבון וההשפלה שחש, לדבריו, מכוחות הביטחון שכל הזמן התנכלו לו.

השלטונות טענו שהוא נעצר בגלל סרטון אחר שלו, אבל אף אחד לא באמת קונה את זה. ארגון אמנסטי הוציא הודעה בנושא לפיה יש כאן פגיעה בחופש הביטוי. אם זה לא מספיק אז כנראה שהפופולריות של השיר ושל אל-גינאווי מטרידה את השלטונות, שלפי הדיווחים במרוקו ביטלו לפחות מופע ראפ אחד. זאת אולי מחשש שעוד זמרים יצטרפו לאל-גינאווי ושיר ראפ אחד יהפוך למחאה ציבורית נגד השלטון.