נשיאי בית המשפט העליון בעבר, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, מיכל פתאל, פלאש 90

"צריך להזדעזע, משסים את הציבור בבית המשפט": נשיאי העליון בעבר נגד המתקפות על מערכת אכיפת החוק

נשיא העליון לשעבר ברק: "המלחמה היום היא מלחמה על שלטון החוק" • הנשיאה בדימוס בייניש: "אנחנו במורד של המדרון החלקלק" • נשיא העליון בעבר גרוניס: היועמ"ש ופרקליט המדינה צריכים גם לעשות חשבון נפש
צח שפיצן
06 בדצמבר 2019
19:25

נשיאי בית המשפט העליון לשעבר יצאו נגד המתקפות על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ועל פרקליט המדינה שי ניצן, על רקע ההחלטה להגיש כתבי האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיקים השונים. "ישנם גורמים שמשסים את הציבור בבית המשפט", טענה השופטת בדימוס מרים נאור בפאנל שנערך הערב (שישי) בחיפה, במסגרת כינוס של העמותה למשפט ציבורי. מנגד השופט לשעבר אשר גרוניס אמר שצריך להזדעזע מהדברים שנאמרים על אנשי אכיפת החוק, אך גם הם צריכים לעשות חשבון נפש.

השופט בדימוס גרוניס אמר: "כששומעים דיבורים שונים על היועץ המשפטי לממשלה או על פרקליט המדינה, אני חושב שכל אדם שמחשיב ומעריך את הדמוקרטיה הישראלית צריך להזדעזע מדיבורים כאלה". השופטת בדימוס מרים נאור, שהחליפה את גרוניס וכיהנה בתקפיד נשיאת בית המשפט העליון עד לשנת 2017, אמרה: "ישנם גורמים שמשסים את הציבור בבתי המשפט והם אלה שתורמים לירידת אמון הציבור".

נשיא בית המשפט העליון בעבר אהרון ברק אמר: "המלחמה היום היא מלחמה על שלטון החוק". לדבריו "גם במדינות הדיקטטוריות יש חוק והחוק הוא מה שהדיקטטור רוצה". גם דורית בייניש שכיהנה בתפקיד אחריו הוסיפה: "לוקחים את אנשי המערכת ושמים עליהם תווית של בוגדים או מושחתים". לדבריה: "אנחנו במורד של המדרון החלקלק, המשטרים החשוכים ביותר התדרדרו ככה".

בהמשך, החריפה בייניש את הטון ואמרה כי "הכנסת נוהגת כקוזאק נגזל כשהיא טוענת נגד התערבות של בית המשפט". לדבריה "זה קורה בגלל אינטרסים פוליטיים של קואליציה ששולטת". בייניש הוסיפה כי "יש אווירה שבאה מלמעלה, ממקורות מאוד גבוהים, להוריד את האמון במערכת. אני חושבת שאנחנו נשבים בעצמנו בטענה הזו".