מגנה בתוקף את ה-BDS. טראמפ בכנס המועצה הישראלית-אמ
צילום: אי-פי

טראמפ: "יש יהודים שלא מספיק אוהבים את ישראל, אני אוהב אותה"

הנשיא האמריקני נאם בכנס המועצה הישראלית-אמריקנית, גינה את הבי-די-אס וקבע: "אומרים שהעסקה הקשה ביותר להשגה היא שלום בין ישראל לפלסטינים - אם קושנר לא יכול לעשות זאת - זה בלתי אפשרי"
נתן גוטמן
08 בדצמבר 2019
04:10

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נאם הלילה (ראשון) בוועידת המועצה הישראלית-אמריקנית (IAC) בהוליווד, פלורידה, שם התקבל בתשואות על ידי הקהל. "אני אוהב את ישראל", פתח הנשיא האמריקני את דבריו, וקבע: "אומרים שהעסקה הקשה ביותר להשגה היא שלום בין ישראל לפלסטינים - אם ג'ארד קושנר לא יכול לעשות זאת - זה בלתי אפשרי".


הקהל בכנס המועצה הישראלית-אמריקנית (IAC) בפלורידה, הלילה

טראמפ פנה לקהל, שמנה כ-3,500 איש, ואמר: "רבים מכם הצביעו עבור הממשל הקודם. יום אחד תצטרכו להסביר לי את זה, כי אני לא חושב שהממשל הקודם אהב את ישראל". הוא מנה את ההבטחות שקיים עבור ישראל והוסיף כי יש גם "יהודים שלא אוהבים מספיק את ישראל". עוד אמר הנשיא כי יחסי ישראל-ארצות הברית נפגעו קשות תחת ממשלו של קודמו ברק אובמה, אולם מאז נכנס לתפקידו - הוא עמד בחוזקה ובגאווה לצידה של ישראל. לדבריו, "יחסי ישראל-ארצות הברית חזקים היום יותר מתמיד. לישראל מעולם לא היה ידיד טוב יותר בבית הלבן מאשר דונלד טראמפ".

טראמפ: "קוראים להחזרת השבויים והגופות המוחזקות בידי חמאס"

שעות לאחר ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, אמר טראמפ: "הממשל שלי הבהיר שארצות הברית תומכת בזכותה המוחלטת של ישראל להגנה עצמית, וקוראת להחזרת השבויים הישראליים והגופות המוחזקות בידי חמאס".

"אם הפלסטינים ימשיכו להגיד עלינו דברים רעים ולעשות דברים מרושעים - לא נחזיר להם את הסיוע", איים נשיא ארה"ב. "לא יודע איך אפשר לנהל משא ומתן בזמן שנותנים להם כסף". בסיום דבריו הוא אמר כי אסור לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני ויצא נגד החרם על מוצרים ישראליים באירופה: "ממשלי מגנה בתוקף את קמפיין הבי-די-אס נגד ישראל". לפני שירד מהבמה, חיבק הנשיא טראמפ את חברי להקת "שלווה" הישראלים שהופיעו בכנס והודה להם.


טראמפ מודה ללהקת "שלווה" בכנס המועצה הישראלית-אמריקנית (IAC) בפלורידה. צילום: אי-פי

אמש אמר ג'ו ביידן, המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, בכנס בחירות באיווה: "אני תומך לחלוטין בישראל כמדינה יהודית עצמאית. הרעיון שאתנה את הסיוע הצבאי מישראל - כפי שאחרים מציעים - הוא ביזארי. לא אעשה כך".

ביידן הוסיף כי ראש הממשלה נתניהו, אותו הגדיר "מנהיג ימין קיצוני", נוקט גישה לא מועילה. על מנהיגי הפלסטינים אמר כי הם מלבים את הסכסוך ורודפים כל דבר שהוא יהודי. הוא ציין כי ישנם גורמים בשמאל הפוליטי בארצות הברית המעניקים לרשות הפלסטינית "יד חופשית", שעה שהם מותחים ביקורת על ישראל. לדבריו, הוא תומך לחלוטין בישראל כמדינה עצמאית ויהודית, והרעיון להתנות את הסיוע הצבאי לישראל, כמוהו כסילוקה של צרפת מברית נאט"ו - רק משום שאינה מסכימה עם ארצות הברית.