ועדת חוץ וביטחון

זיוף נתוני גיוס החרדים | אשכנזי לנציגי צה"ל בדיון בכנסת: "טעות הייתה לא לדווח מיד"

בכאן חדשות נחשף שבצה"ל ידעו על הפערים כבר לפני כמה חודשים, אבל לא דיווחו על כך. ראש אכ"א הסביר בדיון כי "מאוד מסובך להצביע על מי הוא חרדי". קצין בודק שמונה לפני כמה חודשים גילה כשנידרש לבדוק את המחלוקת כי לפחות 300 חיילים שהוצגו בשנת 2018 כחרדים, למדו בבתי ספר תיכוניים רגילים
כרמלה מנשה
09 בדצמבר 2019
07:36
עודכן ב 12:48

בעקבות החשיפה של כאן חדשות בדבר זיוף נתוני גיוס החרדים לצה"ל, התכנסה היום (שני) ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בראשות הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. נודע כי בצה"ל ידעו על הפערים כבר לפני כמה חודשים, אבל לא דיווחו על כך. ראש אגף כוח אדם (אכ"א) אלוף מוטי אלמוז הסביר בדיון כי "מאוד מסובך להצביע על מי הוא חרדי", וכי עיקר הבעיה קשורה בהגדרות.

בעקבות חשיפת כאן חדשות: ועדת החוץ והביטחון התכנסה לדון בזיוף נתוני גיוס החרדים

האלוף אלמוז, סיפר בדיון כי לפני כמה חודשים נאמר לו שמשהו במספרי התגייסים החרדים לא מסתדר. "יש אי סדר, הרשימות לא מסודרות, תוך כדי החודשים האלה נקבעים 8-9 דיונים כדי להגיע למספרים האמיתיים בחטיבת תכנון כוח אדם. בערך לפני חודש נפגשתי עם הרמטכ"ל, עדכנתי אותו ואמרתי לו שיש בעיה עם תמונת המצב של 2018 ושהחלטנו לפתוח את 2017 וגם שם מצאנו בעיה. הרמטכ"ל סיכם שנכין נייר עם השתלשלות העניינים והוא מתכוון להעבירו למשרד הביטחון  ולוועדת חוץ וביטחון".

האלוף אלמוז התייחס בדיון לכמה מהכשלים ברשימות המתגייסים החרדים: "יש קבוצה שלא עומדת בהגדרות הפורמליות, אנחנו מבינים שזה לא מסתדר עם ההגדרות אבל כשאתה מסתכל על האוכלוסייה, עולמם חרדי. עיקר הפער בחישוב של האוכלוסייה הזו כעומדת בדרישות החוק. יש עוד קבוצה ב-2017, של בערך 300 איש, שלא מגיעים מהעולם החרדי והם נכנסו לרשימות. אנחנו לא יודעים את הסיבה, הם בטוח לא צריכים להיות ברשימות". אלמוז ציין כי לא נכון שמנהלת חרדים היא שתעביר את הנתונים ותספור את המתגייסים החרדים, אלא "רק מקום אחד שמתמחה בתכנון כוח אדם יספור ויקבע לאן האוכלוסיות שייכות".

קצין בודק שמונה כבר לפני כמה חודשים גילה כשנידרש לבדוק את המחלוקת כי לפחות 300 חיילים שהוצגו בשנת 2018 כחרדים, הם חיילים חילונים שמשרתים ביחידות השונות של הצבא, ולמדו בבתי ספר תיכוניים רגילים. החיילים אינם יודעים שהם נמצאים ברשימות החיילים החרדים, אך מידע זה כאמור לא דווח.

במקביל החל בעבודתו האלוף במילואים רוני נומה, אותו מינה הרמטכ"ל אביב כוכבי, לבדוק את הפערים שנתגלו בין הדיווח של צה"ל על מספר החיילים לבין הנתונים האמיתיים שהוצגו. נומה יידרש גם לשאלת העמותות הקשורות לגיוס החרדים ומעורבותם בתוך הצבא.

ראש חטיבת תכנון ומחקר כוח אדם, תא"ל אמיר ודמני, אמר בדיון: "אנחנו לא שקרנים, לא זייפנים ולא מנפחי נתונים. כשמבינים שיש פער, מיד שמים את זה על השולחן. לצערי הרב, הקדים אותנו הפרסום. קשה לבדוק את נתוני 2016 כי יש קושי לעקוב אחרי אנשים שכבר השתחררו מצה"ל".

ביום רביעי פורסמה בכאן חדשות הפרשה שהתגלתה לאחר שבשנה שעבר התמנה סא"ל תלם חזן למפקד יחידת מנהלת החרדים הראשונה שהוקמה. סא"ל חזן מצא כי הנתונים שמסר צה"ל על גיוס החרדים שונה לחלוטין מהנתונים שגילה כשבדק והשווה את המספרים.